REKLAMY
Benjamin Thompson hrabia Rumford

Fizyk, wynalazca, szpieg angielski - znany jako hrabia Rumford (1753 - 1814).

Urodził się w kolonii angielskiej w Ameryce. Jako dziewiętnastolatek poślubił o 11 lat starszą wdowę po pułkowniku Rolfie, ziemianinie z Concord.

W dwa lata później uciekł od żony i córeczki Sary - nigdy do nich już nie wrócił.
W roku 1776 przybywa do Londynu. Wiedzie tam spokojne życie. Prowadzi badania w zakresie zgłębienia tajemnicy właściwości wybuchowych prochu strzelniczego.

Badał także siłę wybuchu prochu o różnym składzie - w wyniku badań powstaje: "Sprawozdanie z pewnych doświadczeń nad prochem strzelniczym".

REKLAMY

W 1781 roku porzucił wygodne życie w Londynie i powrócił do Ameryki. Dwa lata później, po zwycięstwie kolonistów nad Anglikami znów udał się do Anglii - założył w Londynie Instytut Królewski.
Niespokojny duch miota nim po Europie. Bawaria, Anglia, znowu Bawaria (w roku 1796 w czasie wojny francusko - austriackiej obejmuje dowództwo armii bawarskiej - broni Monachium).
Od roku 1801 osiada w Paryżu (tam zresztą umiera) - spotyka tam Napoleona i innych wielkich tamtej epoki.

Był pierwszym fizykiem, którego eksperymenty przyczyniły się do wyjaśnienia, czym jest ciepło. Był także twórcą mechanicznej teorii ciepła. Wynalazł ciepłe okrycia dla żołnierzy. Dogłębne badania doprowadziły go do odkrycia, że powietrze uwięzione w futrze lub upierzeniu nadaje mu właściwości izolacyjne. Po tym odkryciu przyszły następne: ekspres do kawy, zestaw kuchenny, gumka ołówkowa...
Wśród jego wynalazków można wymienić również kominki Rumforda, piece kuchenne, imbryk do parzenia kawy, przenośną kuchnię polową.
To on wprowadził ziemniaki do jadłospisów w Bawarii i środkowej Europie.
Opracował także przepis na zupę rumfordzką - kasza jęczmienna, groch, ziemniaki 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj