REKLAMY
Charles Wheatstone

Brytyjski uczony i wynalazca w dziedzinie elektryczności (1802 - 1875).

Jego ojciec udzielał lekcji gry na flecie i zajmował się wytwarzaniem instrumentów muzycznych.

On sam był bardzo nieśmiałym chłopcem, uczył się w szkołach prywatnych. W wieku lat 14, został oddany do terminu w wytwórni instrumentów muzycznych.

Nabył tam biegłości w konstruowaniu urządzeń precyzyjnych, co w przyszłości przydało mu się w działalności wynalazczej i w pracach eksperymentalnych. Szczególnie silnie interesował się akustyką, optyką i elektrycznością.
Od 1834 był profesorem Royal College w Londynie.


REKLAMY

Współautor i pionier telegrafu elektrycznego - w 1837 roku opatentował praktyczny system telegrafu elektrycznego igiełkowego tj. takiego, w którym przepływ prądu powodował wychylenia igieł magnetycznych, co umożliwiało przesyłanie 30 różnych sygnałów za pomocą 6 przewodów.
Osiem lat później dokonał istotnego ulepszenia telegrafu. Ograniczył ilość przewodów do dwóch, igieł zaś do jednej.
Kolejnym udoskonaleniem było skonstruowanie w 1858 roku telegrafu automatycznego z tzw. odbiornikiem ABC w postaci tarczy z literami, które wskazywała obracająca się pojedyncza igła. Aparatura ta była w powszechnym użyciu jeszcze w roku 1920.
harmonia


Zajmował się również okiem, fizjologią widzenia, zagadnieniami barw. Opracował również zasady stereoskopii w roku 1838 i zbudował pierwszy stereoskop - przyrząd umożliwiający uzyskiwanie obrazów przestrzennych z dwóch płaskich rysunków lub fotografii odpowiadających obrazom widzianym oddzielnie przez lewe i prawe oko, w wyniku nałożenia ich na siebie za pomocą odpowiedniego układu optycznego.

Skonstruował harmonię.

W roku 1844 opracował tzw. mostek Wheastone'a - mostek pomiarowy prądu stałego służący do dokładnych pomiarów rezystancji. Poza tym, w roku 1867 zbudował prądnicę elektryczną (niezależnie od Ernsta W. Siemensa), natomiast w 1875 zbudował szybko piszący dalekopis.
W uznaniu jego zasług, w 1868 roku nadano mu tytuł szlachecki Sir  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj