REKLAMY
pierwsza autostrada

Według kodeksu drogowego - autostrada to droga dwujezdniowa.

Jest oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Na autostradzie nie dopuszcza się ruchu poprzecznego (brak jest po prostu skrzyżowań), jest przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie, kiedy pojazd ciągnie przyczepę.

Pomysł budowy szosy z pasami w dwóch różnych kierunkach ruchu i ze wszystkimi wyjazdami bezkolizyjnymi (dziś popularnie nazywamy je autostradami) pochodzi z Niemiec i datuje się na rok 1909.

Niestety, I wojna światowa przeszkodziła w jej wybudowaniu.
Dopiero 12 lat później, w roku 1921, w okolicach Berlina uruchomiono 10-kilometrowy eksperymentalny odcinek z jezdniami pokrytymi smołą.

REKLAMY

Autostrada ta - Avus Autobahn - była jednocześnie torem wyścigowym dla samochodów, projekt przewidywał na każdym końcu pętlę.
Około roku 1924, pierwsze publiczne autostrady zaczęli budować Włosi (odcinek pomiędzy Mediolanem i Varese) i to właśnie oni, a nie - jak się powszechnie sądzi - Niemcy, wybudowali najlepszą i największą sieć autostrad w Europie przed II wojną światową.współczesna estakada

Nazwa autostrada wywodzi się z właśnie z języka włoskiego: droga w języku włoskim nazywa się strada.

Włoskie drogi rozciągnęły się w poprzek aż do 28,5 metra (dwie dwupasmowe jezdnie przedzielone pasmem zieleni) i wryły się w głąb ziemi: metrowy podkład kamiennego tłucznia i żwiru, 20 centymetrów betonu i wreszcie na wierzchu tzw. dywanik asfaltowy.

W Ameryce Północnej pierwszą drogę szybkiego ruchu (Bronx River Parkway) wybudowano w roku 1925.
Dziś do grona państw, które wybudowały najwięcej nowoczesnych autostrad, zalicza się także Japonię 

Ciekawostki:
Najdłuższa trasa świata, która łączy ze sobą autostrady w jedną całość, znajduje się w Ameryce i nazywa się Pan American Highway. Zaczyna się na Alasce, a kończy w Ziemi Ognistej w Ameryce Południowej - jej łączna długość to 22 300 kilometrów!
 Katy Freeway w Houston w Teksasie, to najszersza autostrada na świecie - w najszerszym swoim punkcie składa się z 26 pasów!

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj