REKLAMY
fotografia z I wojny światowej

Proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów.

Była to pierwsza praktycznie stosowana metoda uzyskiwania barwnych przeźroczy (diapozytyw), bo niemożliwe było jeszcze wówczas uzyskanie barwnych obrazów na papierze.

fotografia MaxwellaJuż w 1855 roku James Clerk Maxwell opracował podstawy teoretyczne fotografii barwnej, i jako pierwszy zaczął eksperymentować z rejestrowaniem barwnych obrazów - udało mu się nawet w 1861 roku wykonać pierwszą w historii projekcję barwną, przedstawiającą błękitną wstążkę.

Nieco później - bo w 1872 roku, francuski fotograf Louis Ducos du Hauron, zrobił barwną fotografię francuskiego miasteczka Angouleme - zdjęcie to uważa się za pierwszą barwną fotografię w historii.

Dopiero jednak opracowany w 1903 roku autochrome, który został wprowadzony do produkcji w roku 1907 przez braci Lumière, pozwolił na otrzymywanie fotografii barwnych na płytach szklanych.

Louis Ducos du Hauronfotografia HauronaBarwne przeźrocze (w kolorach naturalnych) otrzymywano dzięki temu, że płytę z warstwą światłoczułą naświetlano poprzez raster złożony z przeźroczystych ziaren skrobi o 3 barwach podstawowych.
Podczas ekspozycji światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka, a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach. Jedyną wadą była konieczność stosunkowo długiego, 2-3 sekundowego czasu naświetlania płyt.

Z uwagi na to, że raster pochłaniał około 90% światła, powstawał obraz dość ciemny, co stanowiło istotną wadę tej techniki.
W latach 30-tych Autochrom został wyparty przez Agfacolor i Kodachrome 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj