REKLAMY
antybiotyki

Z greckiego anti - przeciw, biotikos - związany z życiem.

Są to substancje pochodzenia drobnoustrojowego, stosowane jako leki ze względu na właściwości hamowania wzrostu niektórych czynników chorobotwórczych.

Jean A. VilleminNazwy antybiotyk po raz pierwszy użył w 1889 roku francuski lekarz Jean A. Villemin, jednak już od bardzo dawna ludzie korzystali w leczeniu z dobroczynnego działania drobnoustrojów.

Hipokrates zalecał w niektórych schorzeniach stosować wodę zawierającą pokruszone drożdże, w medycynie Majów cenionym lekiem przeciw chorobom skórnym i jelitowym była pleśń rosnąca na zielonym zbożu, zwana "cuxum".

REKLAMY

W naszym kręgu kulturowym przykładano do rany spleśniały lub zagnieciony z pajęczyną chleb (patrz:"Trylogia" H. Sienkiewicza).

Pierwsze opisy antagonistycznego działania między bakteriami, oparte na badaniach laboratoryjnych, pochodzą z 1877 roku od L. Pasteura i J. F. Jouberta. Wykazali oni istnienie antagonizmu między laseczkami wąglika a bakteriami gnilnymi.

Pierwszy antybiotyk, penicylina, oparty na pleśni grzyba pędzlaka, został odkryty przypadkowo przez szkockiego bakteriologa Aleksandra Fleminga w 1928 roku. Profesor Fleming znany ze swych prac nad szczepionką na tyfus, dostrzegł nalot pleśni na szklanej płytce z hodowlą bakterii, którą przez zapomnienie zostawił na kilka dni w laboratorium. Fleming zwrócił uwagę, że wokół plam pleśni bakterie zupełnie zniknęły.

Lek, który powstał na bazie pleśni, był jednak dostępny tylko w małych ilościach i nie został zidentyfikowany jako potężny antybiotyk, dopóki Ernst Chain, Edward Abraham i Howard Florey nie przetarli pionierskiej drogi jego produkcji na Brytyjskim Uniwersytecie w Oksfordzie w roku 1939.
Do produkcji przez amerykańską firmę farmaceutyczną Commercial Solvents Corporation penicylina weszła w 1942 roku. Ranni żołnierze alianccy otrzymywali pierwsze dawki leku podczas II wojny światowej.
Obecnie liczba antybiotyków znanych i stosowanych jest olbrzymia, muszą one jednak być stosowane ostrożnie, gdyż częste są przypadki uczuleń i uodparniania się na nie niektórych szczepów bakteryjnych 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj