REKLAMY
wykorzystanie siły koni

Popularny sprzęt fitness wykorzystywany przy ćwiczeniach biegowych i chodziarskich.

Pierwsze tego typu urządzenia, niewiele przypominały dzisiejsze urządzenia treningowe do biegania w miejscu. Były to boksy, w których zamykano zwierzęta.

Musiały one biegać w miejscu, a ich wysiłek, przy pomocy pasów transmisyjnych był wykorzystywany do napędu różnych maszyn i urządzeń.

Próbowano w ten sposób zastąpić kierat - urządzenie w formie bieżni wymagało znacznie mniej miejsca. Napędzano w ten sposób pompy wodne, próbowano również stosować do napędu młocarni.

REKLAMY

Na początku XIX wieku, po raz pierwszy, zaczęto stosować bieżnię jako formę kary w amerykańskich więzieniach. 
więźniowie na kole deptakowymJuż w 1818 roku brytyjski inżynier i wynalazca Sir William Cubitt zaproponował taką formę wykorzystania siły mięśni bezczynnych więźniów - osadzeni biegając, napędzali różne urządzenia.

Pierwsze udokumentowane, nowoczesne wykorzystanie bieżni przez ludzi, miało miejsce około roku 1952. Bieżnia została zaprojektowana i zastosowana do diagnozowania chorób serca i płuc, a opracowali ją dr. Robert Bruce i Wayn Quinton z Uniwersytetu w Waszyngtonie (USA).

W roku 1963, Robert Bruce ze współpracownikami wykorzystał urządzenie podczas badań serca, opisał później wieloetapowy test wysiłkowy na bieżni, znany jako protokół Bruce'a.
W kolejnych latach bieżnie rozprzestrzeniły się ze szpitali do klubów sportowych, a później do domów prywatnych.


Nowoczesne urządzenie do użytku domowego - "PaceMaster 600", zostało opracowane w latach 60-tych ubiegłego wieku, przez amerykańskiego inżyniera mechanika Williama Staub. Sam zresztą używał swojego wynalazku prawie do śmierci - zmarł w wieku 96 lat.

Poniżej ewolucja bieżni sportowej:

prototyp dzisiejszej bieżni z około 1955 roku bieżnia z lat 70/80 XX wieku współczesna bieżnia

 

Taka bieżnia może nieźle "sponiewierać" zobacz filmik:

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj