REKLAMY
waliza podróżnika

Instytucja organizująca dla chętnych zorganizowany wyjazd typowo turystyczny.

Zanim pojawiła się możliwość zorganizowanych wyjazdów typowo turystycznych, podróżować można było jedynie albo z wojskiem, albo z wyprawami kupieckimi. Pierwsze wędrówki o charakterze turystycznym, a nie handlowym, datuje się na 4000 rok p.n.e.

Już wówczas starożytni Egipcjanie podróżowali do miejsc kultu religijnego, oraz w celu zobaczenia piramid.

REKLAMY

Również starożytni Grecy i Rzymianie (oprócz celów handlowych czy wojennych) podróżowali po to choćby, żeby wziąć udział w igrzyskach czy uroczystościach religijnych.
Wraz z rozwojem technicznym środków transportu i sieci dróg, dało się zaobserwować początki przemysłu turystycznego, pojawiły się również pierwsze mapy drogowe, pierwsze (dzisiaj można powiedzieć) domy wczasowe, oraz dokumenty upoważniające do noclegów w zajazdach i pierwsze czeki podróżne.

Za najstarsze biuro podróży na świecie, uznaje się założone przez Anglika Richarda Cox w 1758 roku biuro "Cox & Kings".

Jednak na narodziny nowoczesnego biura turystycznego trzeba było poczekać kolejne 83 lata.
W roku 1841 dokonał tego Thomas Cook. Jego biuro nie tylko organizowało wycieczki, ale dysponowało także siecią własnych przedstawicieli. Richard CoxThomas CookTo właśnie Thomas Cook był organizatorem pierwszej zorganizowanej wycieczki, która odbyła się pociągiem na trasie Leicester–Loughborough. W tym okresie turyści odwiedzali głównie miasta historyczne z licznymi zabytkami (np. Rzym, Paryż, Wenecja, Florencja), uzdrowiska (np. Karlowe Wary, Baden-Baden, Spa, Bath, Aix-les-Bains), obszary nadmorskie (np. Lazurowe Wybrzeże) i obszary górskie (np. Davos, Arosa, Bad Gastein).

Amerykanie, którzy dziś są najchętniej korzystającymi klientami z biur podróży, dopiero w roku 1887 zaczęli organizować pierwsze wycieczki do Europy. Dokonał tego Walter T. Brownell.

REKLAMY

Najstarszym polskim biurem podróży jest Orbis (z łacińskiego - świat), który został założony w 1920 roku we Lwowie. Przed II wojną światową, Orbis był jednym z dziesięciu najlepszych turystycznych firm na świecie. Rocznie obsługiwał ponad 5 milionów klientów.

Obecnie coraz bardziej popularne są internetowe biura podróży. Jednym z pierwszych było biuro Expedia, Orbitz, Travelocity. Dziś w USA około 40% wszystkich wycieczek jest kupowane właśnie przez sieć. W Polsce jest to około 10% 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj