REKLAMY
batyskaf

Z greckiego: bathys - głęboki, skaphe - łódź, to pojazd podwodny.

Składa się z kulistej kabiny obserwacyjnej tzw. batysfery, wyposażonej w urządzenie do regeneracji powietrza.

Batysfera jest usytuowana pod kadłubem nośnym, stanowiącym zespół zbiorników napełnionych płynem lżejszym od wody np. benzyną, oraz systemu pływaków i zbiorników balastowych zapewniających możliwość samodzielnego zanurzania się i wynurzania.

Batyskaf wyposażony jest także w pędnik umożliwiający ruch w kierunku poziomym. Przystosowany do uzyskiwania wielkich głębokości, używany jest do badań oceanograficznych, oraz prac badawczych i ratowniczych.

Pierwszym batyskafem był belgijski "FNRS-2" (skrót od Fond National a la Recherche Scientyfigue - Narodowy Fundusz Badań Naukowych, zbudowany w 1948 roku w Holandii z inicjatywy szwajcarskiego badacza Auguste Piccarda.

REKLAMY

Najsłynniejszym batyskafem jest Trieste, którego kabina obserwacyjna została skonstruowana ze stali z domieszką niklu, chromu i molibdenu; dla zapewnienia całkowitej szczelności, nitowanie i spawanie zastąpiono sklejaniem.
Rolę balastów spełniły zbiorniki ołowianego śrutu i benzyny.
batyskaf TriesteDzięki tym udoskonaleniom "Trieste" osiągnął 23 stycznia 1960 roku o godzinie 1.06 w nocy, pod banderą amerykańską, rekordową głębokość 10.919 metrów dotykając dna Rowu Mariańskiego (załoga: Jacques Piccard i Donald Walsh). Zanurzenie trwało 4 godziny i 48 minut, a na dnie oceanu załoga przebywała około pół godziny.

Nieco inne batyskafy buduje się do prac poszukiwawczych, np.: amerykańskie: "Alvin" (konstrukcji A. Vine'a, zbudowany w 1964 roku, zanurzenie do jednej mili morskiej, promień działania do 4 tysięcy metrów, prędkość 5,8 węzła) i "Aluminaut" (zanurzenie do 3.800 metrów, promień działania do 180 kilometrów, prędkość 4,5 węzła, wyposażony w "mechaniczne ręce").

Przy użyciu obu tych batyskafów wydobyto w 1966 roku z głębokości 853 metrów jedną z bomb atomowych zgubionych przez amerykański bombowiec u brzegów hiszpańskiego miasta Palomares 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj