REKLAMY
lizaki Chupa Chups

W połowie XX wieku powstało coś nowego - cukierek na patyku!

Już w roku 1950 hiszpański producent słodyczy Enric Bernat Fontlladosa zastanawiał się nad tym, jak spełnić pragnienie dzieci, a jednocześnie zadowolić mamy narzekające na zabrudzone słodyczami ręce i ubranie... i wymyślił!

Wyprodukowany przez niego lizak w kształcie kulki początkowo nazwano "Gol", ponieważ Bernat wyobrażał sobie cukierka jako piłkę, a usta w roli bramki.

Konsumentom spodobała się jednak bardziej nazwa "Chupa Chups" (od hiszpańskiego czasownika chupar - ssać) nadana przez lokalną agencję reklamową - od roku 1961 jest to już oficjalna nazwa.

REKLAMY

Powstała również piosenka promująca nowy produkt.

Żeby uatrakcyjnić nowy produkt, słynny malarz Salvador Dali dostał zlecenie na wykonanie logo lizaka - forma przypominająca stokrotkę została entuzjastycznie przyjęta i używana jest do dziś, w praktycznie niezmienionej wersji.

Bernat FontlladosaRównież forma sprzedaży lizaków była odmienna od pozostałych słodyczy - Bernat zabronił sprzedawcom trzymać lizaki w zamkniętych szklanych słojach na wysokich półkach. Kazał je ustawiać w otwartych opakowaniach, tuż przy kasie.

Wszystkie te działania przyniosły wymierne efekty - dzisiaj mały okrągły lizak sprzedawany jest w 164 krajach świata, w 50 smakach (w tym - jak podaje brytyjska sieć BBC - również o smaku słodkiego chilli na rynek meksykański), a ich sprzedaż osiąga zawrotne wyniki w liczbie miliardów sztuk rocznie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj