REKLAMY
clown tresuje gęsi

Chyba każdy z nas (jeszcze jako dziecko), był kiedyś w cyrku.

Ale nie każdy wie, że już około 4600 lat p.n.e. w Egipcie popisywali się protoplaści współczesnych artystów cyrkowych. Dowody na to można znaleźć w grobowcach w Memfis, gdzie znajdują się malowidła ścienne z tamtego okresu, przedstawiające różne wyczyny akrobatyczne - popisy ekwilibrystów, atletów i kobiet-żonglerek.

W Grecji prace archeologiczne w Knossos na Krecie udowodniły, że sztuki cyrkowe były tam pokazywane już około 2400 roku p.n.e. widać to na malowidłach ściennych - przedstawiają skoki przez byka i ogromną widownię rozlokowaną na wzgórzach.

REKLAMY

Popisy akrobatyczne, walki gladiatorów, oraz tresurę zwierząt dla rozrywki publiczności na masową skalę i w sposób zorganizowany, jako pierwsi  wprowadzili Rzymianie.
To właśnie w Rzymie powstała nazwa "circus" - oznaczała krąg, wzdłuż którego były rozgrywane wyścigi rydwanów i w którym toczyły się walki gladiatorów. Dla urozmaicenia do kwadryg zaprzęgano słonie, lwy, tygrysy czy jelenie, urządzano walki karłów lub kobiet, pojedynki ludzi z dzikimi zwierzętami, występy linoskoczków, tancerzy, połykaczy mieczy czy tresura dzikich zwierząt.
Występowali też tzw. ventilatores, podrzucający do góry noże, które chwytali zawsze za rękojeść.
Największą budowlą przeznaczoną do tego celu był amfiteatr Circus Maximus z miejscami na 250 tysięcy widzów - po rozbudowie cyrk osiągnął wymiary 544 x 129 metrów.

akrobaci ze słoniemPo upadku Rzymu grupy gladiatorów i kuglarzy rozpierzchły się po Europie i żeby jakoś przeżyć, występowali głównie na jarmarkach - w świetle ówczesnych praw miejskich należeli do grupy społecznej wyjętej spod prawa, tak samo jak kaci, żebracy, włóczędzy, prostytutki i hycle.

Cyrk nowożytny powołał do życia w roku 1769 Anglik, były kawalerzysta, st. sierżant Philip Astley. Podstawą jego cyrku były konie, prezentowano woltyżerkę, wyższą szkołę jazdy. Wstęp był wolny, ale zwyczajem innych ówczesnych pokazów konnych zbierano datki po każdym przedstawieniu. Wkrótce do popisów jeździeckich dodano również pokazy artystów z bud jarmarcznych.
W kolejnych latach pojawili się linoskoczkowie, akrobaci, atleci, żonglerzy, treserzy zwierząt, Około roku 1780 do trupy cyrkowej dołączyli klowni: Fortunelly, a potem inny, zwany Burt (czasem uważa się go za pierwszego klowna cyrkowego).

REKLAMY

słoń i akrobatkaNieco później, we Francji w Paryżu powstał Cyrk Olimpijski braci Franconich. Była to ogromna budowla, mieszcząca kilka tysięcy widzów. Bracia Franconi swój program kierowali głównie do wyższych warstw społecznych. To właśnie w ich cyrku, w roku 1816 pojawiły się pierwsze tresowane zwierzęta - dwa słonie: Baba i Kiouny. Wykonywały stały program: chwytały trąbami jabłka, odkorkowywały butelki i piły ich zawartość oraz grały na katarynce.

Pierwszym cyrkiem pod namiotem był Wielki Cyrk Północnoamerykański, otwarty w Salem w stanie Nowy Jork, w 1826 roku przez Aarona Taylora oraz braci Natana i Seta Howesów. Cyrk miał 6 wozów, 20 koni i zespół 4 muzyków.

popisy linoskoczkówPierwszy cyrkowy numer z latającym trapezem wykonał Jules Leotard 12 listopada 1859 roku, w paryskim Cyrku Napoleona. Zaledwie dwudziestojednoletni wówczas Leotard obmyślił ten występ, ćwicząc na linach i obręczach zawieszonych nad basenem w sali gimnastycznej swego ojca w Tuluzie. Na początku lat sześćdziesiątych pojawił się w "Alhambrze" w Londynie, wzbudzając sensację lotami przez całą salę, przeskakując z trapezu na trapez, ponad głowami siedzącej przy stolikach publiczności. Jako zabezpieczenie przed upadkiem stosował sterty rozłożonych na podłodze materaców.
Pierwszą w cyrku siatkę zabezpieczającą dla akrobatów wprowadziła hiszpańska trupa akrobatów Rizarellis, w "Holborn Empire" w 1871 roku.

W Polsce pierwszy stały cyrk wybudowano w Warszawie w roku 1883 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj