REKLAMY
opakowanie ciastoliny

Masa plastyczna przeznaczona dla dzieci, przypominająca swoim własnościami mechanicznymi plastelinę.

Ta plastyczna substancja w skład której wchodzą m.in. mąka, woda i sól, była stosowana w latach 40-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w domach królowały piece węglowe...

Joseph McVickerJej pomysłodawca: przedsiębiorca Joseph McVicker (niektórzy podają, że ciastolinę wymyślił jego ojciec Cleo McVicker) opracował ją jako materiał do usuwania sadzy z tapet.
Kiedy ludzie zaczęli odchodzić od ogrzewania swoich domów węglem na rzecz ogrzewania gazowego, tworzywo przestawało być potrzebne, bo ściany już tak szybko się nie brudziły.


REKLAMY

Rodzinny biznes zaczął powoli zamierać i firma była bliska bankructwa... i wtedy, w połowie lat 50-tych jeden z popularnych wówczas magazynów opublikował artykuł o wykorzystaniu produktów służących do czyszczenia tapet, do wykonywania ozdób choinkowych. To zainspirowało szwagierkę Josepha -  wypróbowała ten pomysł w lokalnym przedszkolu. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - dzieciakom bardzo się to spodobało.


Od 1956 roku firma zmieniła część detergentów na różnokolorowe barwniki, dodała bardziej przyjazny, migdałowy zapach i nazwała swój produkt "Play-Doh".

postacie z ciastolinyCiastolina nie brudzi rąk i rozpuszcza się w wodzie z mydłem.
W odróżnieniu od plasteliny jest plastyczna już od temperatury kilkunastu stopni Celsjusza. Dopóki znajduje się w oryginalnym opakowaniu, pozostaje miękka i plastyczna, jednak pozostawiona na powietrzu twardnieje i staje się krucha.
Po częściowym wyschnięciu można ją "odzyskać" przez skruszenie i dodanie do niej małej ilości wody, całkowicie wyschnięta jest już jednak bezpowrotnie stracona.

Dokładny skład ciastoliny jest tajemnicą handlową. Obecnie właścicielem patentu jest firma Hasbro 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj