REKLAMY
symbol chloru

Pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, niemetal o symbolu Cl - z łaciny chlorum.

Jest to żółtozielony gaz, około dwa i pół razy cięższy od powietrza, o nieprzyjemnym, duszącym zapachu, silnie trujący.
W formie mieszaniny chloru z powietrzem został otrzymany w roku 1774 przez Carla Wilhelma Scheele, który mylnie sądził, że jest to jakiś związek chemiczny, zawierający tlen.

Mimo pomyłki, już wtedy Scheele wykazał jego właściwości wybielające i odkrył, że w połączeniu z sodem tworzy sól kuchenną.
Dopiero w 1810 roku, prawidłowy opis oraz nazwę dla tego pierwiastka chemicznego, nadał brytyjski chemik i fizyk Humphry Davy - zresztą to właśnie jemu często przypisywane jest odkrycie chloru.


REKLAMY

Chlor jest bardzo aktywny chemicznie.
W obecności rozproszonego światła słonecznego łączy się z wodorem, tworząc chlorowodór. W pełnym świetle słonecznym ta reakcja przebiega wybuchowo.

ciekły chlorTo silny utleniacz, wybielacz a także środek dezynfekujący - pewnie dlatego używany jest w instalacjach do uzdatniania wody, na ostatnim etapie procesu niszczy bakterie i zabezpiecza przed ich rozwojem.
Wchodzi w skład wielu powszechnie spotykanych soli oraz innych związków.

Był stosowany podczas I wojny światowej jako gaz bojowy, ale został wyparty przez bardziej skuteczne środki.

Obecnie chlor jest szeroko stosowany do wyrobu wielu produktów używanych na co dzień - antyseptyków, barwników, pożywienia, środków owadobójczych, farb, produktów naftowych, tworzyw sztucznych, lekarstw, wyrobów włókienniczych, rozpuszczalników, itd  

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj