REKLAMY
klasyczny dzwon

Dzwon to wynalazek ludzkości, który był znany już przed naszą erą.

Ostrzega przed niebezpieczeństwem, pożarem, albo obwieszcza jakieś ważne wydarzenia.

Czasem wybija godziny, wydzwania melodie - różne, stosownie do pory roku (liturgicznego najczęściej) lub pory dnia.
Prymitywnych dzwonków używały już pierwotne cywilizacje podczas rytuałów i uroczystości religijnych. Najstarszy znany dzwon pochodzi z Babilonii i ma około 2900 lat.

REKLAMY

W Chinach od czasów pierwszych dynastii odlewano dzwony (z brązu lub żelaza) i były symbolem władzy. Znali je również starożytni Egipcjanie, Grecy, Babilończycy, Hindusi oraz mieszkańcy Afryki i Ameryki.
chiński mnich bije w dzwonÓwczesne dzwony różniły się znacznie od współczesnych zarówno kształtem, jak i materiałem, z jakiego zostały wykonane, a co za tym idzie także wydawanym dźwiękiem.

W VI-VII wieku wynalazek dotarł do Europy Zachodniej i Anglii.
Od 968 roku, za czasów papieża Jana XIII zakorzenił się zwyczaj nadawania dzwonom imion lub nazw związanych z ważnymi symbolami (Hosanna, Gratia Dei).
Prawdopodobnie najstarszy zachowany do dziś, dzwon kościelny został odlany w 1038 roku. Znajduje się na wieży kościoła św. Katarzyny w Bad Hersfeld w Niemczech.

W XIII wieku dzwon trafił na pokłady statków. Wyznaczony specjalnie w tym celu chłopak, obracał odmierzającą czas klepsydrę i kiedy piasek się przesypał, obracał nią i dodatkowo - dla informacji - uderzał w dzwon.
karylion na wieży czyli zestaw dzwonów
Żyjący w XV wieku flandryjscy ludwisarze tworzyli z dzwonów różnej wielkości instrumenty muzyczne - karyliony.
Niektóre z nich można spotkać do dziś w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech i Kanadzie.

Zobacz i posłuchaj, jak gra karylion:


Naj, naj, naj...
Najsłynniejszym polskim dzwonem jest "Zygmunt", ufundowany w 1520 roku przez króla Zygmunta I Starego, i zawieszony na wieży katedry wawelskiej. Waży 12,6 tony, a średnica klosza wynosi 2,42 m. Słychać go z odległości 30 kilometrów.
Największy polski dzwon znajduje się w Licheniu. Dzwon "Maryja Bogurodzica" waży 14,7 tony, a jego średnica wynosi 3,12 metra.
dzwon Car Kołkoł - największy na świecieZa największy na świecie uznano dzwon "Car Kołokoł" (eksponowany na Kremlu), o wadze około 200 ton, średnicy 6,6 metra i wysokości 6,14 metra. Został odlany z brązu w 1735 roku przez ludwisarza Michała Matorina. Olbrzym jednak nigdy nie zadzwonił. Pękł bowiem podczas pożaru w 1737 roku, zanim został ukończony.
Do niedawna największym działającym był zawieszony w katedrze w Kolonii (Niemcy) dzwon Świętego Piotra, zwany Grubym Piotrkiem. Niestety, w roku 2011 w dzień Trzech Króli doszło do wypadku. Jego serce, ważące 800 kg, urwało się i runęło z wysokości 53 metrów, roztrzaskując się na kawałki.

REKLAMY

Produkcja dzwonu jest trudną sztuką. Od umiejętności ludwisarza i doboru materiału zależy jaki dźwięk, barwę i tonację będzie miał odlany dzwon. Od zawartości cyny w spiżu zależy barwa dźwięku - im jest jej więcej, tym jest wyraźniejsza i delikatniejsza, ale też twardszy robi się spiż, wskutek czego istnieje większe niebezpieczeństwo pęknięcia dzwonu.
Nie mniej ważne jest wykonanie serca dzwonu - robi się je z miękkiej kutej stali, a jego waga powinna - w odpowiednim stosunku do wagi samego dzwonu - wynosić przeciętnie 4% ciężaru dzwonu. Ważne jest również aby serce było odpowiednio zawieszone i miało odpowiednią formę 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj