REKLAMY
dom do góry nogami

Miejsce przystosowane przez człowieka i przeznaczone do celów mieszkalnych.

Pierwszym schronieniem dla człowieka (w paleolicie) były jaskinie.

W mezolicie, kiedy ludzie zaczęli stopniowo przechodzić z gospodarki łowiecko-zbierackiej do gospodarki wytwarzającej, pojawiły się pierwsze szałasy i ziemianki.
W ostatnim okresie epoki kamienia powstawać zaczęły pierwsze stałe osady, w których budowane domy były zazwyczaj jednoizbowe. prymitywny domMieszkanie w takim domu utrudniał dodatkowo fakt, że w tej jednej izbie musiało znaleźć się jeszcze miejsce na palenisko (do ogrzewania i przygotowywania jedzenia), ale komina do odprowadzania dymu na zewnątrz jeszcze nie stosowano.  


REKLAMY

W epoce brązu i żelaza występują już domy trzyizbowe (takie znaleziono w osadzie Biskupin). Były skonstruowane z gałęzi oblepianych gliną, oraz z drewna i kamienia.

Wynalezienie cegły w starożytności zrewolucjonizowało budownictwo domów - w Egipcie i w Mezopotamii zaczęto budować budynki wieloizbowe, często z dziedzińcem wewnętrznym. Pojawiły się wtedy również pierwsze budynki piętrowe. Budulcem były cegły ręcznie lepione z gliny i suszone na słońcu.

afrykański domW Europie, w czasach świetności Rzymu i Grecji wykształciły się domy typu greckiego i domu rzymskiego, ale wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego nastąpiło załamanie rozwoju budownictwa.

W okresie wczesnego średniowiecza, w Europie funkcję domów pełniły warowne zamki, oraz drewniane chaty budowane na terenie grodów i podgrodzi. W XIII i XIV wieku najbardziej popularne były budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej. W okresie późniejszym tą drewnianą konstrukcję zaczęto wypełniać cegłą - tzw. budynki w konstrukcji "muru pruskiego", które wznoszono jeszcze na początku XX wieku.

domy na palachW okresie gotyku, do początków XVI wieku, w miastach zaczęto wznosić najczęściej dwu lub trzypiętrowe kamienice, w których parter był przeznaczony na warsztaty rzemieślnicze i sklepiki, piętro służyło jako część mieszkalna, a na poddaszu były magazyny.dom na kołach

Pod koniec XVI wieku miejskie kamienice stają się coraz bardziej przestronne i eleganckie - zaczęły się pojawiać szersze, bogato zdobione fasady z większymi oknami, wzrosła też liczba pomieszczeń, a wewnątrz budynków budowano arkadowe dziedzińce. Występują także kamienice z podcieniami i dachy z attykami. Powoli kamienice zaczęły upodobniać się do miejskich pałaców.

Z kolei na terenach wiejskich zabudowa warowna przeobraziła się w pałace i dworki szlacheckie.

Budownictwo jednorodzinne wykształciło się w Anglii w XVII wieku.
W czasach dzisiejszych funkcję domów pełnią budynki wielorodzinne (bloki mieszkalne, kamienice) i jednorodzinne 

Ciekawostka:
najwęższy domNajwęższy dom na świecie jest wciśnięty między dwa kościoły w Porto w Portugalii. Dom ma zaledwie około 1 metra szerokości. Znalazł się tam, ponieważ ówczesne prawo (XVIII wiek) nie pozwalało, żeby dwa kościoły dzieliła tylko jedna ściana. Dom ma dwa piętra i trudno go dostrzec, ponieważ jego elewacja zlewa się z elewacjami Igreja do Carmo oraz Igreja das Carmelitas.
Jeszcze w latach 80-tych XX wieku był zamieszkany.

Na podstawie artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domd5
d6
d8
d1
d10
d3
d4
d7
d2
d9
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj