REKLAMY
ozdobne drzwi

Ruchoma przegroda (zazwyczaj pionowa) zamykająca otwór wejściowy w budynku.

Pierwsze drzwi (a w zasadzie wrota) strzegły wejścia do świątyń już w Mezopotamii i w starożytnym Egipcie. Wykonywano je głównie z dostępnego w regionie drewna - np. dębowego, cyprysowego czy cedrowego.
Wkrótce potem nauczono się zabezpieczać drzwi przed nieplanowanym otwarciem: wrota egipskich świątyń wyposażano już w poziomy rygiel - pierwowzór dzisiejszego zamka.

REKLAMY

drzwi z MezopotamiiAby go odblokować, Egipcjanie wykorzystywali klucze z trzpieniami, które idealnie pasowały do kanalików rygla.

Starożytna Grecja może poszczycić się pierwszymi na świecie drzwiami do świątyni, które otwierały się automatycznie...

W średniowieczu rola mieszkalna domów ograniczała się do minimum - jedynymi drzwiami były drzwi wejściowe - proste, ale solidne.
W izbach brakowało zarówno mebli jak i drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia.
Pewnego rodzaju rozgraniczeniem tych pomieszczeń bywały kotary, lub kawałki materiału przywieszone przy suficie.
Najczęściej jedyne, drzwi zewnętrzne były proste, aczkolwiek solidne - miały chronić mieszkańców przed zmiennymi warunkami pogodowymi, nieproszonymi gośćmi oraz dzikimi zwierzętami.

Drzwi GnieźnieńskieKolejne epoki sprawiły, że drzwi zewnętrzne do domu stały się nie tylko zabezpieczeniem przed niespodziewanym najściem, ale też zaczęły pokazywać status społeczny jego mieszkańców. Im bogatsza rodzina, tym bardziej zdobione, większe i lepiej zabezpieczone drzwi posiadała.
Najdroższe i najefektowniejsze dekoracje nadal były zarezerwowane dla władców.

drzwi do raju we FlorencjiPierwsze drzwi odkryte w Polsce to tzw. Drzwi Gnieźnieńskie, które przechowuje się w Bazylice w Gnieźnie. Są one uznawane za jedyny w swoim rodzaju zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Skrzydła drzwi zostały wykonane (pod koniec XII wieku) z brązu i zdobi je osiemnaście kwater z płaskorzeźbami. Ukazują one sceny z życia św. Wojciecha.

Dzisiaj drzwi to element zamykający otwór w ścianie budynku, ściance mebli czy karoserii pojazdu, wraz z konstrukcją niezbędną do umocowania tego elementu...
Element ruchomy tradycyjnych drzwi to skrzydło, a nieruchome obramowanie otworu to ościeżnica. Uchwyt, który służy do otwierania i zamykania drzwi to klamka  

Osobny rozdział w historii drzwi stanowią drzwi obrotowe.

Ciekawostka:
 Najcięższe drzwi na świecie zostały zainstalowane w 1952 roku w tajnym laboratorium w USA i do tej pory ten rekord nie został pobity. Cała konstrukcja znajduje się na terenie Lawrence Livermore National Laboratory w Lifermore w Kalifornii.
najcięższe drzwiDrzwi mają 2,5 metra grubości i ważą aż 44 tony, czyli są cięższe niż siedem słoni.
Mimo tego, w sytuacji awaryjnej może je otworzyć jedna dorosła osoba ponieważ są osadzone na specjalnych zawiasach i łożyskach.
Na co dzień są otwierane przy pomocy specjalnego pilota.

Wrota miały zabezpieczać laboratorium przed wybuchem broni jądrowej, nad którą zresztą już od 1952 roku badania odbywały się w tym ośrodku. To właśnie za tymi drzwiami prace prowadził chociażby Edward Teller znany jako "ojciec bomby termojądrowej".

Więcej na stronie: https://www.ddd.com.pl/213-nie-tylko-na-strazy-domu-drzwi-wejsciowe-dawniej-i-dzis

I na koniec, zobacz jeszcze genialny skecz kabaretu Moralnego Niepokoju, z drzwiami w roli głównej:

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj