REKLAMY
projekt Gutenberg

Książka elektroniczna lub publikacja elektroniczna (eBook, e-książka).

Jest to treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, czy palmtop).

Trudno w to uwierzyć, ale e-book ma już czterdzieści trzy lata!

REKLAMY

Michael S. HartJego wynalazek zawdzięczamy amerykańskiemu studentowi Michaelowi S. Hartowi. To on uruchomił w 1971 roku Project Gutenberg, który zakładał zgromadzenie w formie elektronicznej 10 tysięcy książek do końca XX wieku. Żeby książki mogły być dostępne za darmo, lub za niewielką tylko opłatą wybierał takie pozycje, do których wygasły już prawa autorskie.

Prawdopodobnie pierwszym na świecie e-bookiem, jest przełożona przez Harta z wersji papierowej na cyfrową "Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych". W lutym 2011 roku, zbiory Projektu Gutenberg liczyły około 33 tysiące tytułów.

Początkowo ludzie sceptycznie podchodzili do takiej formy książki. Pierwsze, wydane w formie elektronicznej pojawiły się w latach 80-tych XX wieku i albo sprzedawano je na dyskietkach (później płytach CD), albo były dostępne w formie on-line. Traktowane były głównie jako forma gratisu, darmowego dodatku, prezentu lub co najwyżej, jako interesująca nowinka technologiczna służąca rozrywce, lub uatrakcyjnieniu oferty danej witryny internetowej.
Nikt jeszcze wtedy nawet nie myślał, że e-booka można komukolwiek, za cokolwiek sprzedać. Uważano, że to jest po prostu niemożliwe, a e-booki traktowano, jako towar niesprzedawalny.

czytnik e-bookówWszystko zmieniło się w 2000 roku, kiedy to jeden z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy Stephen King - znany autor horrorów, zgodził się, żeby jego opowiadanie "Riding the Bullet" ukazało się wyłącznie w wydaniu elektronicznym.
W ciągu zaledwie 48 godzin sprzedano 500 tysięcy kopii w cenie 2,50 dolara za sztukę. Skończyło się na tym, że ponad 2 miliony osób zapłaciło za ściągnięcie tego opowiadania, co dało samemu pisarzowi ponad milion dolarów zysku.
Nagle okazało się, że e-book to jeden z najbardziej zyskownych towarów, jaki kiedykolwiek był dostępny, gdzie realne zyski kształtują się na poziomie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent.

W roku 1998 uruchomiona została pierwsza e-księgarnia eReader.com, umożliwiająca pobranie zakupionej książki ze strony internetowej, rok później pojawiła się pierwsza biblioteka internetowa - NetLibrary 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj