REKLAMY
budowa hydroelektrowni

To inaczej hydroelektrownia, która produkuje prąd elektryczny.

Wykorzystuje przy tym energię spadku wody - najczęściej na zaporach wodnych. Woda przepływając z wyższego poziomu na niższy porusza turbiny wodne sprzężone z prądnicami (generatory).

Takie elektrownie zwane przepływowymi, dzielą się na trzy grupy: niskiego spadu (do 15 metrów), średniego (15-50 metrów) oraz wysokiego - powyżej 50 metrów (górną granica osiągniętą jest około 2 tysiące metrów).

W roku 1869, francuski producent papieru Aristide Berges, którego fabryka znajdowała się w Alpach nad brzegiem strumienia, zbudował pierwszą na świecie elektrownię wodną.

 
REKLAMY

Pierwsza na świecie elektrownia wodna prądu stałego, powstała koło Appleton (USA) w 1882 roku (z kołem wodnym o mocy 25 kW) na rzece Fox.
Pierwsza większa elektrownia powstała przy wodospadzie Niagara w 1895 roku.

Oprócz elektrowni przepływowych, spotyka się również tzw. szczytowo-pompowe, gdzie są dwa zbiorniki - górny i dolny, prądnice mogące pracować jako silniki, turbiny oraz pompy. W okresie małego zapotrzebowania mocy, woda jest pompowana z dolnego do górnego zbiornika, a wówczas kiedy zapotrzebowanie na prąd jest duże, ruch wody jest odwrotny. Najstarsza tego typu elektrownia powstała w 1907 roku w Szwajcarii. Największą obecnie w Europie jest Dinorwic w Walii.

Ciekawą, choć nielicznie stosowaną odmianą elektrowni wodnej jest elektrownia pływowa - wykorzystująca różnicę poziomów przypływu i odpływu morza.

ogromna elektrownia w ItaipuW 1984 roku uruchomiono największą elektrownię świata - Itaipu, na zaporze na rzece Parana oddzielającej Brazylię i Paragwaj. Dlatego pewnie elektrownia jest własnością rządów obu tych krajów.
Betonowa zapora ma długość prawie 8 kilometrów i jest wysoka na 225 metrów, co odpowiada 75 kondygnacjom. Rzeka ma w tym miejscu 400 metrów szerokości i 60 metrów głębokości. Podczas budowy zapory, wykuto w skale kanał szeroki na 150 metrów i długi na dwa kilometry po to, żeby rzeka mogła nim przepływać.
Budowa tamy pochłonęła 50 milionów ton ziemi i skał, żelaza i stali użyto tyle, że zbudowano by nie jedną Wieżę Eiffla, a prawie 380 takich wież. Wylano również tyle betonu, że wystarczyło by na zbudowanie 8 średniej wielkości miast. Gotowa zapora utworzyła jezioro o powierzchni 1350 km². Obiekt stał się atrakcją turystyczną - tama i jezioro przyciągają około 700 tysięcy osób rocznie.

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Cywilnych, uznało zaporę Itaipu jako jeden z "Siedmiu Cudów Współczesnego Świata".

REKLAMY

Generatory tej elektrowni są największe w świecie, moc każdej z 30 elektrowni ocenia się na 700 tysięcy kilowatów, co daje łączną sumę 25 000 megawatów energii elektrycznej. Liczba ta nie uwzględnia mocy wielkiej elektrowni Itaipu, wynoszącej 12600 MW (największa w świecie moc pojedynczej elektrowni). Wszystkie te elektrownie dostarczają 25% energii elektrycznej do Brazylii, Paragwaj otrzymuje 75% energii.

Dziś na świecie 22% energii elektrycznej produkuje się właśnie w elektrowniach wodnych. W Norwegii to aż 98%, w Polsce jest to mniej niż 2% zapotrzebowania na energię elektryczną. Oprócz wymienionej wyżej elektrowni Itaipu, warto wspomnieć o innej kolosalnej elektrowni na rzece Jangcy w Chinach. Tzw. Tama Trzech Przełomów ma moc 22,5 GW i mogła by w 90% pokryć zapotrzebowanie całej Polski na energię elektryczną  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj