REKLAMY
opakowanie z folii

Cienki materiał wykonany z tworzywa sztucznego, służący do pakowania żywności.

Zanim pojawiła się folia spożywcza, do pakowania żywności używano najczęściej nawoskowanego papieru, co na krótki czas było całkiem niezłą metodą, ale już na długi czas się nie sprawdzała - papier nie przylegał szczelnie do jedzenia, przepuszczał powietrze i... nie zawsze ładne zapachy.

REKLAMY

W roku 1947 firma Reynolds Metals of America wypuściła na rynek cieniutkie arkusze folii aluminiowej - była bardziej wytrzymała od papieru woskowego i wydawało się, że nic lepszego już się nie uda wynaleźć...

Prototyp folii spożywczej powstał troszkę przez przypadek. Pewnego dnia, student który dorabiał sobie przy myciu szklanych naczyń w Dow Chemical Laboratory z USA natknął się na fiolkę, w której osad w żaden sposób nie chciał się usunąć. Nie pomagało ani mydło, ani skrobanie.
pakowanie żywności w folięZainteresował tym chemików, którym udało się odtworzyć tą substancję - oleistą i cuchnącą, ale mającą właściwości przeciwkorozyjne. Nadano jej nazwę "Saran" i zaczęto ją używać w lotnictwie do zabezpieczenia samolotów przed wilgocią, tlenem i substancjami chemicznymi, które mogły by uszkodzić poszycie samolotu.

Po II wojnie światowej chemicy z koncernu Dow Chemical udoskonalili saran - odbarwili tworzywo sztuczne, i (co ważniejsze) wyeliminowali przykry zapach.

W roku 1953 saran został dopuszczony na rynek jako materiał do pakowania żywności - zaczęto z niego produkować folię, która nie przepuszczała powietrza i szczelnie przylegała do żywności 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj