REKLAMY
fanta

Napój gazowany o smaku owocowym, produkowany przez The Coca-Cola Company.

Jej pierwsza receptura została opracowana w 1940 roku podczas II wojny światowej, w III Rzeszy przez chemika Coca-Coli dr. Schetelinga, na polecenie Maxa Keitha, szefa niemieckiego oddziału Coca-Coli.

Stało się tak ponieważ restrykcje ze strony Stanów Zjednoczonych w stosunku do hitlerowskich Niemiec spowodowały, że zasoby syropu do produkcji Coca-Coli szybko się wyczerpały. Z tego powodu firma zmuszona była improwizować.


REKLAMY

Max KeithSpecjalnie dla Niemców powstał więc nowy napój - owocowy napój gazowany o nazwie Fanta. Łatwo nie było, ponieważ już na samym wstępie założono, że mogą być wykorzystywane wyłącznie resztki resztek.
Mimo tego ograniczenia, napój składający się głównie z serwatki i wytłoczyn z jabłek lub innych owoców okazał się smaczny na tyle, że tylko w 1943 roku wyprodukowano ponad 3 miliony butelek!

reklama Fanty z 1941 rokuNazwa Fanta narodziła się podobno w trakcie spotkania handlowców, gdy jeden z nich, Joe Knipp, usłyszał, że przy jej wymyślaniu należy użyć całej wyobraźni - po niemiecku: die Phantasie.

Smakiem Fanty delektowali się zarówno przeciętni Niemcy, jak i najważniejsi ludzie III Rzeszy na czele z samym Hitlerem, choć akurat jemu napoje gazowane nie były wskazane.
Aby podołać coraz większemu zapotrzebowaniu, Max Keith zdecydował się nawet na zatrudnienie robotników przymusowych i więźniów z obozów pracy.

kapsel FantyPo kapitulacji III Rzeszy, Amerykanie przejęli całą dokumentację i maszyny do produkcji Fanty których nie zdążono zniszczyć. Produkcję przeniesiono częściowo do USA, a na bazie oryginalnej receptury (zakupionej oficjalnie w 1960 roku) opracowywano kolejne smaki - dziś dostępnych jest ich ponad 100.

W Belgii jej odpowiednikiem było Cappy. Wynalezione zostało z tych samych powodów co Fanta w brukselskim oddziale koncernu Coca-Cola. W odróżnieniu od Fanty przypominało w smaku pomarańczę (co osiągnięto za pomocą syntetycznych dodatków zapachowych).

Do Polski Fanta została wprowadzona w roku 1992, dzisiaj można ją kupić w trzech smakach  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj