REKLAMY
folia bąbelkowa

Pakowanie przedmiotów stało się znacznie łatwiejsze za sprawą dwóch amerykańskich inżynierów: Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa.

To oni już w 1957 roku wynaleźli pierwszą folię bąbelkową, łącząc ze sobą dwie zasłony prysznicowe.

Prawdopodobnie ważną rolę w tym odkryciu odegrał wszędobylski przypadek, ponieważ tak naprawdę celem ich projektu miała być plastikowa tapeta.

Zamiast niej pojawił się sprężysty, przezroczysty, plastikowy materiał używany zazwyczaj do pakowania delikatnych przedmiotów, chociaż początkowo próbowali ją sprzedawać jako izolację termiczną.

REKLAMY

Cechą charakterystyczną tego materiału służącego do pakowania, są umieszczone w regularnych odstępach, wypełnione powietrzem pęcherzyki (bąbelki), które zapewniają amortyzację dla wartościowych lub kruchych obiektów. Zazwyczaj jest jasna, ale bywa również w kolorach specjalnych.

Obecnie folie dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od wielkości przedmiotów do opakowania oraz od wymaganej ochrony pakowanych obiektów. Można również kupić specjalnie przygotowane koperty, które wewnątrz są wyklejone taką właśnie folią. W zależności od potrzeb, żeby np. zapewnić ochronę przed wstrząsami i wibracjami, można użyć kilku warstw folii jednocześnie.
Doskonale nadaje się do wielokrotnego użytku, no chyba, że ktoś użyje jej po rozpakowaniu do swoistej rozrywki - każdy taki bąbelek wydaje rozpoznawalny trzask przy zgniataniu, stąd jest to rodzaj zabawki dla dzieci.

W ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day - "Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej" 

Na podstawie artykułu z Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj