REKLAMY
dezodorant

Związek chemiczny (np.: chloro-fluoro-węgiel), który został odkryty około 1920 roku.

Jego autorem był Amerykanin Thomas Midgley Junior, a stało się to podczas opracowywania związków dla przemysłu chłodniczego.

Na szeroką skalę został wprowadzony do produkcji w roku 1930.

Zastosowano go jako "bezpieczną alternatywę" środków chłodzących czyli amoniaku, oraz dwutlenku siarki, stosowanych do tej pory w urządzeniach klimatyzacyjnych. Jest to związek bardzo trwały, nietoksyczny i chemicznie stabilny, ale raz uwolniony może przebywać w atmosferze ponad sto lat.


REKLAMY

Thomas Midgley JrFreony zaczęto szeroko stosować oprócz instalacji chłodniczych (31% całego zastosowania freonów) i produkcji spienionych tworzyw sztucznych (28%), również jako gaz napędowy do pojemników ciśnieniowych (24% całego zastosowania stanowią dezodoranty). Poza tym używany był również do produkcji rozpuszczalników, preparatów do mycia urządzeń elektronicznych, do odtłuszczania w urządzeniach klimatyzacyjnych, oraz w przemyśle motoryzacyjnym jako dodatek do lakierów.


Okazało się jednak, że przy odpowiednich warunkach (nasłonecznienie), freon uwolniony do atmosfery jest zabójczy dla warstwy ozonowej, która chroni nas przed nadmiernym i szkodliwym promieniowaniem UV. Chlor, który jest składnikiem freonu, wchodzi w reakcję łańcuchową (do stu tysięcy razy !) z ozonem, redukując go do zwykłego tlenu

Pierwsze wzmianki o dziurze ozonowej pochodzą z lat 50-tych XX wieku.
W 1974 roku Sherwood Ronalds i Mario Molina ogłosili wyniki badań, świadczące o szkodliwym wpływie freonów na otaczającą nas atmosferę.

Od 1977 roku oficjalnie są podawane wartości stężenia ozonu, natomiast w 1985 roku ogłoszono, że zawsze w czasie arktycznej wiosny (sierpień, wrzesień, październik), następuje ubytek do 90% warstwy ozonowej nad Antarktydą, co powoduje m.in.: tzw. "efekt cieplarniany". Jednak dopiero w 1987 roku środowisko naukowe przyznało, że dziura ozonowa jest efektem stosowania tego typu chłodziwa.

Od 1991 roku w Polsce istnieje całkowity zakaz używania freonów. Alternatywą, może być przykładowo stosowanie innych gazów napędowych, lub zamiast klasycznych dezodorantów - dezodorantów w sztyfcie 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj