REKLAMY
guma arabska

Wysuszona żywica akacji senegalskiej i kilku innych gatunków akacji.

Występuje od Senegalu na zachodnim wybrzeżu Afryki, aż do Pakistanu i Indii.

Jest jedną z najdłużej używanych przez człowieka gum pochodzenia naturalnego - występuje w postaci stwardniałej na powietrzu gumowatej wydzieliny, wyciekająca naturalnie, lub otrzymywana przez nacięcie pnia i gałęzi.

Pierwsze zapiski potwierdzające handel gumą arabską pochodzą sprzed 3 tysięcy lat. Używano jej w Egipcie m.in. do mumifikacji. Egipcjanie stosowali ją też jako środek zagęszczający do kosmetyków.
Do Europy trafiła za pośrednictwem Arabów.


REKLAMY

Obecnie większość światowej produkcji gumy arabskiej pochodzi z Sudanu, Czadu i Nigerii.
Jest nierozpuszczalna w etanolu, eterze i olejach, za to prawie całkowicie, lecz bardzo powoli, rozpuszcza się w podwójnej w stosunku do swojej masy ilości wody. Nazywa się ją substancją o tysiącu zastosowaniach, pomimo faktu, że nie jest tania - jest używana w przemyśle spożywczym, farmacji i kosmetyce.
Zaledwie dziesięć gramów dziennie wystarcza, by znacząco pobudzić rozwój korzystnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Pewnie dlatego jest popularnym dodatkiem do żywności, zarejestrowanym w Unii Europejskiej i oznaczonym symbolem E414. Stosuje się ją w celu zagęszczenia, stabilizacji i emulgacji (ułatwienia wzajemnego mieszania się związków, które normalnie nie łączą się ze sobą) wielu produktów spożywczych.

zbiory gumy arabskiejJest stosowana w lecznictwie, jako środek osłaniający w stanach zapalnych błon śluzowych.
Posiada właściwości kojące i przeciwzapalne. Może łagodzić bóle brzucha, biegunki i zaparcia. Stosowana jest w chorobach oczu, krwawieniach, przeziębieniach, w problemach skórnych jako środek ściągający i zmiękczający.

Amerykanie używają jej do produkcji coca-coli, a poza tym jest używana w produkcji wyrobów cukierniczych: tradycyjnych żelek, pastylek oraz cukierków ślazowych.
Z gumy arabskiej wytwarza się też kleje (biurowe i do znaczków pocztowych), oraz farby artystyczne - np. akwarele 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj