REKLAMY
budowa tkaniny

Wymyślony przez amerykańską rodzinę Gore produkt.

Kojarzy nam się głownie z tkaniną wodno- i wiatroodporną, ale jednocześnie "oddychającą", która zrewolucjonizowała branżę tekstylną i obuwniczą.

Jest stosowana w odzieży wierzchniej - kurtkach, spodniach, butach itp., przeznaczonych dla osób wykonujących wzmożony wysiłek fizyczny w trudnych warunkach atmosferycznych (wspinaczka, żeglarstwo, kolarstwo górskie itp.).

Tkaniny gore-texowe chronią ciało przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają wydajne odprowadzanie pary wodnej (potu), w kierunku od ciała na zewnątrz.


REKLAMY

Wytwarzanie Gore-texu wiąże się z obróbką cieplną tworzywa sztucznego o skomplikowanej nazwie politetrafluoroetylen, który jest popularny i znany pod nazwą teflon - substancję, która pokrywa wnętrza garnków i patelni, aby smażone w nich potrawy nie przywierały do dna. Działanie Gore-Texu opiera się na wprasowanej w tkaninę półprzepuszczalnej membranie, wykonanej właśnie z porowatego teflonu.

Membrana, która stanowi zasadniczy element tkaniny, jest wykonana z materiału posiadającego około 9 miliardów mikroporów, które są 20 tysięcy razy mniejsze od kropli wody, ale 700 razy większe od cząsteczki pary wodnej. Dlatego też woda nie przenika do wnętrza odzieży, a pot w postaci pary wodnej z łatwością wydostaje się na zewnątrz. Dodatkowo membrana nie wchłaniania takich substancji jak oleje, kosmetyki, napoje itp.
Trzeba przy tym pamiętać, że podczas szycia ubrań powstają maleńkie dziurki, przez które może przenikać woda, dlatego (żeby zachować właściwości wodoodporne odzieży membranowej), wszystkie szwy uszczelniane są specjalnym laminatem.

Wilbert GoreAutorami wynalazku byli Wilbert L. Gore (1912 - 1986), jego syn Robert i Rowena Taylor. Po raz pierwszy zastosowali wprasowaną w tkaninę membranę w roku 1976 do pokrycia namiotu.
Wkrótce okazało się, że wynalazek doskonale nadaje się na odzież sportową, oraz dla służb - wojska, straży pożarnej czy policji.

GORE-TEX wykorzystuje się także do produkcji nici dentystycznych, oraz stosuje w chirurgii.
Użyto go również do konstrukcji wodoodpornego telefonu Ericsson - materiał ten "jest przeźroczysty dla fali dźwiękowej" - osłania mikrofon, brzęczyk oraz głośnik, ale nie przepuszcza wody 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj