REKLAMY
pong na ekranie telewizora

Data powstania gier komputerowych jest trudna do ustalenia.

Można od biedy za początek przyjąć końcówkę lat 50-tych, kiedy amerykański fizyk William A. Higinbotham stworzył pierwowzór gry telewizyjnej, w tenisa: Tennis for Two.

William A. HiginbothamW czasie kiedy żył, mało kto go znał, ponieważ naukowiec ten pracował nad układami elektronicznymi bomb atomowych w laboratoriach Los Alamos.

W latach 50-tych pracował w centrum badawczym w Nowym Jorku, gdzie projektowano pierwsze elektrownie atomowe. Jesienią 1958 roku w laboratoriach zaplanowano tzw. "dzień otwartych drzwi".
Naukowiec, nie chcąc zanudzać odwiedzających niezrozumiałymi tekstami i obliczeniami, postanowił zbudować z oscyloskopu i kilku układów elektronicznych coś, co od razu zademonstruje możliwości ówczesnej techniki.


REKLAMY

Tak powstała pierwsza gra dla dwóch osób, w której elektroniczną piłeczkę odbijały dwie kreski imitujące rakiety. Tennis for Two okazał się sensacją. Zwiedzający stali godzinami w kolejkach, aby pograć. I pomyśleć, że działo się to wszystko w czasach, kiedy w całych Stanach Zjednoczonych było tylko 2500 komputerów.

Kolejną grą, która przetrwała w wielu odmianach i wersjach do dzisiaj, była wymyślona i wykonana w 1962 roku gra Spacewar, w której dwa statki kosmiczne (jasne trójkąciki na tle czarnego kosmosu) walczyły ze sobą. Autor, Stephen Russell z renomowanego Massachusetts Institute of Technology, opracował ją na komputerze wielkości trzech lodówek. Była to zarazem pierwsza gra, która zagościła w pierwszej sieci komputerowej przeistoczonej następnie w Internet. Do tej gry zbudowano również pierwszy joystick. Niestety Russell nie zastrzegł sobie patentu do gry i był to jego największy błąd - nie zarobił tyle ile mógłby...

W 1966 roku emigrant żydowskiego pochodzenia, Ralph Baer zbudował pierwszy prototyp konsoli do gier wideo. Na ekranie urządzenia w drewnianej obudowie z przyciskami, widoczny był znowu elektroniczny tenis. Później w 1972 roku nazwano tą grę: Pong.
Później wszystko potoczyło się dużo szybciej. Konstruktor barowych automatów do gier, Nolan Bushnell, po serii niepowodzeń zainwestował ostatnie 500 dolarów i założył firmę Atari, której pierwszą grą był właśnie Pong. Już po roku firma osiągnęła 4 miliony dolarów obrotu, a dziesięć lat później - 2 miliardy dolarów 

Na podstawie miesięcznika Młody Technik

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj