REKLAMY
hełm rycerski

Ochrona głowy, chroniąca czaszkę przed urazami, wykonywany z odpornego na uszkodzenia materiału.

Staropolska nazwa to szłom - od niej wywodzi się nazwa miejscowości w której mieszka autor tej strony. 

Najstarsze hełmy - bojowe, które pojawiły się około 3000 lat p.n.e. wytwarzano z twardej skóry krokodyla.

W późniejszych wiekach hełmy wykonywano coraz chętniej z metalu, lub ewentualnie grubej skóry okutej w metal.

Najstarsze hełmy egipskie miały kształt ściśle dopasowany do głowy.
Starożytne hełmy greckie wykonywane z brązu osłaniały kark i policzki, często zdobione były grzebieniem z włosia. Te tzw. hełmy korynckie (stosowane przez greckich hoplitów) były wykonane z jednego kawałka blachy i stanowiły skuteczną osłonę, ale wojownik niewiele w takim hełmie słyszał.
Hełmy rzymskie, robione z żelaza były dużo mniejsze, lżejsze i otwarte.


REKLAMY

Średniowiecze w Europie obrodziło różnorakimi odmianami hełmów, poczynając od popularnego na całym kontynencie w X-XI wieku hełmu normandzkiego, poprzez różnego rodzaju hełmy garnczkowe (oraz wywodzące się z nich hełmy wielkie), łebki i kapaliny, po przyłbice, barbuty i salady.

hełm gladiatoraZasadniczą częścią hełmu jest dzwon, jednolity lub zmontowany z kilku części. Dolna jego część miewa czasami dookolną obręcz, a do jego krawędzi mocowano kolczy czepiec chroniący kark. Osłoną twarzy bywał nosal - płytka umieszczona z przodu dzwonu lub tworząca jego część. Hełmy młodsze zamiast nosala mają ruchomą zasłonę. Szczyt dzwonu nierzadko wieńczyła tulejka na pióropusz lub kitę.

Hełm jest jedyną częścią uzbrojenia ochronnego, która nieprzerwanie jest rozwijana od zarania dziejów ludzkości do dziś. Obecnie wykonuje się wysokowytrzymałe hełmy wojskowe z tworzyw sztucznych, m.in. kevlaru. Należy zauważyć, że na współczesnym polu walki wracają do łask również inne elementy uzbrojenia ochronnego - taka kamizelka kuloodporna to przecież nic innego, jak spadkobierczyni średniowiecznych i późniejszych zbroi...

Przez wiele wieków hełm używany był tylko przez wojsko. Z czasem znalazł również bardzo szerokie zastosowanie wśród ludności cywilnej, jako tzw. kask (m.in. w budownictwie, górnictwie, służbach ratunkowych oraz u motocyklistów, rowerzystów, wspinaczy czy rolkarzy).

Obecnie, dla potrzeb cywilów, hełmy wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych 

 

helm_r
helm_rz
hełm_k
hełm_n
hełm_w
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj