REKLAMY
hamburger

Rodzaj kotleta z mielonego (usmażonego lub upieczonego) mięsa wołowego.

Porcja tego mięsa została uformowana w płaski, okrągły placek. Porcję taką zwykle umieszcza się między dwoma kawałkami lekko przypieczonej bułki wraz z dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek konserwowy.

Podobno pierwszy przepis na starożytnego hamburgera jest zawarty w dziele "O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć" napisanej przez Marka Gawiusza Apicjusza w IV lub V wieku n.e.
Pzodek współczesnego burgera nazywany był isicia omentata, i robiono go z mielonego mięsa, wina i pieprzu. Tak przygotowane kotlety smażono na ruszcie i wsadzano w bułkę z dodatkiem garum - słynnego sosu przygotowanego ze sfermentowanych ryb, który rzymianie podawali prawie do wszystkiego.

W Średniowieczu mongolscy Tatarzy i Bałtowie siekali świeże mięso, dodawali przyprawy i zjadali na surowo. Zwyczaj ten przejęli ubodzy Niemcy - mielone mięso jedli na surowo lub gotowane. Wkrótce z potrawy tej zasłynęło miasto Hamburg.

REKLAMY

W roku 1888, wraz z niemieckimi emigrantami, stek hamburski dotarł do Anglii, gdzie doktor J. H. Salisbury, wyznający pogląd, że wszelkie siekaniny są zbawienne dla naszego układu pokarmowego, zalecił jedzenie hamburgerów trzy razy w ciągu dnia. Wtedy to mielone danie nosiło nazwę "stek Salisbury".
W tym samym mniej więcej czasie, niemieccy emigranci docierają również do wybrzeży USA, przywożąc ze sobą hamburgera. Niebawem zaczęto go urozmaicać musztardą, keczupem i wszystkim, co podpowiadała fantazja. Stoiska z hamburgerami zaczęły powstawać w całych Stanach Zjednoczonych.

W 1904 roku Światowe Targi w St. Louis w USA wylansowały hamburgera, takiego jakiego znamy dziś, a za jego twórcę uważany jest garncarz Fletcher Davis. Fletcher DavisPodjął się on gotowania podczas wystaw garncarskich, a także prowadził bar w Teksasie. To on zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.
Od hamburgera wzięły swoje nazwy podobne kanapki: cheeseburger to hamburger z plasterkiem sera, w fishburgerze wołowina zastąpiona jest rybą, a chickenburger to bułka z kotletem z kurczaka.

Jednym z najstarszych lokali serwujących hamburgery w USA jest restauracja Louis Lunch w New Haven, w stanie Connecticut, gdzie mięso jest pieczone na kilkudziesięcioletnich żeliwnych grillach gazowych i serwowane na chlebie tostowym, ewentualnie z plastrem pomidora i cebulki, ale bez ketchupu czy musztardy.


Ciekawostki:

W 2013 roku, trzy osoby miały okazję zjeść najdroższego chyba na świecie hamburgera. Koszt wytworzenia tego ważącego zaledwie 142 gramy burgera wyniósł aż 250 tysięcy euro, a czas oczekiwania na danie - 6 tygodni. Skąd taka cena? Otóż kotlet powstał w sposób sztuczny - z komórek macierzystych pobranych od krowy, przeniesionych do laboratorium i zmuszonych do rozmnażania się. Testerami byli: Mark Post - twórca sztucznego hamburgera z Uniwersytetu w Maastricht, Hanni Ruetzler - austriacka bromatolog (specjalistka ds. badania jedzenia oraz Josh Schonwald - dziennikarz. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że co prawda ma podobny wygląd i strukturę do prawdziwego mięsa, ale brakuje mu przypraw i soczystości.hamburger jako spora przekąska

Jeśli planujesz (ale dopiero jutro) że będziesz głodny wraz ze swoją rodziną i masz wolne 400 dolarów, to możesz sobie zamówić w małym miasteczku w stanie Michigan (USA) takie "maleństwo" o średnicy dwóch metrów. W przeciągu 12 godzin, kucharze baru Mallie's Sports zrobią dla Ciebie hamburgera o wadze 60 kilogramów z serem, boczkiem i wszystkimi dodatkami undecided

Istnieje nawet muzeum hamburgera: http://www.burgerweb.com/museum.htm

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj