rybak

Przedmiot służący do przewlekania nici przez łączone materiały.

Zdobywając nowe tereny łowieckie, poszukując nowych źródeł wyżywienia, a może jeszcze czegoś innego, ludzie już od początku swojego istnienia przenosili się z miejsca na miejsce, stopniowo w rejony coraz chłodniejsze.

Niosło to za sobą potrzebę dokładniejszej izolacji od chłodu w postaci odzieży, później butów. Nie wystarczała już prosta przepaska na biodra i futrzana skóra zwierzęca.


Być może brak umiejętności posługiwania się tym malutkim przedmiotem mógł stać się przyczyną wyginięcia neandertalczyków, którzy nie wytrzymali niskich temperatur epoki lodowcowej (40-30 tysięcy lat temu).
Inaczej z mrozem poradzili sobie przedstawiciele Homo sapiens, którzy nabyli umiejętności szycia już około 100 tysięcy lat temu, kiedy w Afryce doszło do oziębienia i tylko dzięki połączonym skórom zwierzęcym udało im się przetrwać.
człowiek pierwotny ubrany w skóryDo szycia używano igieł kościanych lub wyrabianych z ości. Ludzie pierwotni nawiercali skóry zwierzęce i łączyli je cienkimi paskami ze ścięgien lub rzemieniami ze skóry.
Takim instrumentem i w ten właśnie sposób posługiwano się bardzo długo.
Około 2900 lat p.n.e. w Egipcie zaczęto używać igieł wykonanych z miedzi, a później z brązu.


Podobno pierwsze igły stalowe pojawiły się w Norymberdze dopiero około 1370 roku. Igła stalowa z całkowicie zamkniętym uchem pojawiła się dopiero w XV wieku. W XVI wieku były już na tyle rozpowszechnione, że król Henryk VIII przyznał producentom igieł w Anglii specjalny przywilej 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań