REKLAMY
rybak

Przedmiot służący do przewlekania nici przez łączone materiały.

Zdobywając nowe tereny łowieckie, poszukując nowych źródeł wyżywienia, a może jeszcze czegoś innego, ludzie już od początku swojego istnienia przenosili się z miejsca na miejsce, stopniowo w rejony coraz chłodniejsze.

tak robiono igły kościaneNiosło to za sobą potrzebę dokładniejszej izolacji od chłodu w postaci odzieży, później butów. Nie wystarczała już prosta przepaska na biodra i futrzana skóra zwierzęca.


REKLAMY

Być może brak umiejętności posługiwania się tym malutkim przedmiotem mógł stać się przyczyną wyginięcia neandertalczyków, którzy nie wytrzymali niskich temperatur epoki lodowcowej (40-30 tysięcy lat temu).
Inaczej z mrozem poradzili sobie przedstawiciele Homo sapiens, którzy nabyli umiejętności szycia już około 100 tysięcy lat temu, kiedy w Afryce doszło do oziębienia i tylko dzięki połączonym skórom zwierzęcym udało im się przetrwać.
człowiek pierwotny ubrany w skóryDo szycia używano igieł kościanych lub wyrabianych z ości. Ludzie pierwotni nawiercali skóry zwierzęce i łączyli je cienkimi paskami ze ścięgien lub rzemieniami ze skóry.
Takim instrumentem i w ten właśnie sposób posługiwano się bardzo długo.
Około 2900 lat p.n.e. w Egipcie zaczęto używać igieł wykonanych z miedzi, a później z brązu.


Podobno pierwsze igły stalowe pojawiły się w Norymberdze dopiero około 1370 roku. Igła stalowa z całkowicie zamkniętym uchem pojawiła się dopiero w XV wieku.
Podobno nawet sam Leonardo da Vinci wpisał się do historii igieł, konstruując w roku 1496 urządzenie do wykonywania ich czubków.

W XVI wieku igły były już na tyle rozpowszechnione, że król Henryk VIII przyznał ich producentom w Anglii specjalny przywilej 


pomysłowa igłaCiekawostka:

 Żeby pomóc ludziom w nawlekaniu igieł, Woo Moon-Hyung zaprojektował igłę  rozszerzalnym uchem. Wykonana ze specjalnego rodzaju metalu, pod wpływem niewielkiej siły rozchyla oczko igły do znacznych rozmiarów, umożliwiających swobodne jej nawleczenie, a następnie wystarczy lekkie pociągnięcie i dziura się powrotem zaciska.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj