REKLAMY
pierwszy kajak

Niewielka łódź turystyczna lub sportowa.

Podobno już około 40000 lat p.n.e. (według znalezisk archeologicznych i antropologicznych) miały miejsce najstarsze wyprawy morskie.

Na dwuosobowych łodziach, zbliżonych konstrukcją do canoe lub kajaka, Aborygeni wędrowali z Nowej Zelandii do Australii.

Najstarszy z odkrytych dotąd kajaków pochodzi sprzed około 6 tysięcy lat, a odkrył go brytyjski archeolog sir Leonard Wolley, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w mieście Ur (terytorium Iraku). W grobie jednego z sumeryjskich królów znalazł on wykonany ze srebra model pirogi i wiosła.
Małe łódki Eskimosów i Indian (które odnaleziono) mają około 5 tysięcy lat.

REKLAMY

Te, używane przez Eskimosów ("ka-i-ak" - męskie czółno eskimoskie), były zbudowane ze skór fok lub reniferów, wyschniętej krwi i wywaru z kości do łączenia elementów. Szkielet z drewnianych listew lub z kości, Eskimosi obciągali skórą, zostawiając jedynie niewielki otwór, przez który wchodzili do kajaka. Otwór ten uszczelniany był ich skórzaną odzieżą. Mniejsza szerokość takich łodzi umożliwiła zastosowanie wioseł o dwóch piórach, co umożliwiało bardziej efektywne wiosłowanie i sterowanie. W ten oto sposób powstał prototyp kajaka.

kajakPrace wykopaliskowe prowadzone w Egipcie dowodzą, że już na ponad 2000 lat p.n.e. były tam w użytku łodzie, podobne kształtem do wieloosobowych kanadyjek. W sławnym muzeum pergamońskim w Berlinie, znajduje się rysunek, ryty w kamieniu, przedstawiający taką właśnie kanadyjkę z ośmioma wioślarzami. Natomiast rzeźby w pałacu w Korsabat pokazują nam, że stylem kanadyjskich Indian wiosłowali także Fenicjanie i Wikingowie. W tym ostatnim przypadku dowodem jest łódź wojenna wykopana w Szlezwiku, a pochodząca z około 300 roku n.e.

współczesny kajakPrawdziwy przełom w budowie kajaków zawdzięczamy Szkotowi Johnowi MacGregor'owi. W roku 1865 połączył on tradycyjny wygląd łodzi zza oceanu z europejską technologią i stworzył pierwszy kajak wykonany z drewna i pokryty klepkami (ilustracja na górze artykułu). Wynalazek nazwał "Rob Roy" i przepłynął nim następne rzeki Wielkiej Brytanii i w Europie. Efektem tej podróży była książka "A Thousand Miles in the Rob Roy Canoe", która spopularyzowała turystykę kajakową.
Drugą niezwykle ważną innowacją, było wynalezienie po drugiej wojnie światowej wodoodpornego kleju.

Dzisiaj kajaki budowane są z tworzyw sztucznych. Dzięki temu są znacznie lżejsze od tradycyjnych, a przy okazji trwalsze 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj