REKLAMY
szyld księgarni

Przedsiębiorstwo handlowe dysponujące stałym lokalem, zajmujące się sprzedażą książek.

Oprócz tego także innych wydawnictw i artykułów pokrewnych takich jak czasopisma, mapy, czy przewodniki.

Trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawiła się pierwsza księgarnia z prawdziwego zdarzenia, dysponująca lokalem wyposażonym w odpowiednie urządzenia służące do ekspozycji i sprzedaży...

REKLAMY

Na pewno wiadomo, że z chwilą powstania w 1364 roku pierwszego polskiego uniwersytetu - Akademii Krakowskiej, zaistniała potrzeba przygotowania większej ilości książek dla studentów zwanych wówczas żakami. W tym samym roku, król polski Kazimierz Wielki, nadał prawa pierwszym handlarzom książek, którzy przepisywali, wypożyczali i sprzedawali studentom potrzebne do nauki teksty.

Wynalezienie i rozwój druku sprawiły, że książki stawały się coraz tańsze, a co za tym idzie coraz chętniej kupowane. A skoro wzrastał popyt...

wnętrze księgarniWiadomo z całą pewnością, że pierwsza polska księgarnia powstała już w 1473 roku w Krakowie. Została założona przez pierwszego krakowskiego drukarza - Kaspera Straube. Niestety książki nie były wtedy jeszcze tak popularne i po kilku latach Kasper musiał zakończyć działalność.

Dopiero w 1610 roku w Krakowie powstała pierwsza skutecznie funkcjonująca księgarnia - pierwsza nie tylko w Polsce, ale i w całej ówczesnej Europie. Mieściła się w kamienicy w Krakowie, na Rynku Głównym 23. Jej pierwszym właścicielem był obywatel Kolonii, Franciszek Jakub Mercenich (Mertzenich). Od 1998 roku te same pomieszczenia zajmuje teraz księgarnia Matras.

najstarsza, wciąż otwarta księgarnia BertrandZ pewnością najstarszą i wciąż z powodzeniem funkcjonującą oficyną świata jest księgarnia Bertrand w Lizbonie. Otwarto ją już w 1732 roku.
Miejsce to przetrwało różne koleje losu - np. trzęsienie ziemi w połowie XVIII wieku, wojnę domową, obalenie monarchii, dyktaturę Antonio de Oliveira Salazara (1889-1970) i obecną globalizację.
Teraz, pomimo kryzysu gospodarczego w Europie, dalej bardzo dobrze sobie radzi. Co roku odwiedzają ją tłumy miłośników literatury. Jej rekordowy wiek odnotowany jest w "Księdze rekordów Guinessa".

Księgarnie możemy podzielić na:

  • ogólnoasortymentowe, prowadzące sprzedaż książek z bieżącej produkcji wydawniczej;
  • specjalistyczne, zajmujące się sprzedażą książek określonego rodzaju lub tematyki, względnie stosując niektóre formy sprzedaży.


No cóż - popularność telewizji, komputerów i innych elektronicznych gadżetów w dużym stopniu ograniczyła zainteresowanie książką i czytelnictwem. Do tego dochodzi wysoka cena. Miejmy jednak nadzieję, że książka przetrwa mimo wszystko... 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj