REKLAMY
krzew Erythroxylon coca

Alkaloid otrzymywany z liści krzewu Erythroxylon coca.

Wprawdzie w postaci naturalnej, ale była już znana w starożytnym państwie Inków, a krzew: czerwik kokainowy stał się rośliną niezmiernie cenioną, więcej nawet - symbolem królewskości, świętym krzewem Inków.
Zresztą, do dnia dzisiejszego Indianie w Andach wykorzystują liście koki do wkładania ich w rany, uzyskując w ten sposób znieczulenie miejscowe.

pozyskiwanie soku z liściW roku 1855 z tych właśnie liści, po raz pierwszy wyodrębniono cenny alkaloid - kokainę. Dokonał tego niemiecki chemik Friedrich Gaedcke i nawet nadał swoją nazwę: erythroxyline. Badania wykazały silnie znieczulające działanie kokainy, co sprawiło, że stała się ona cenionym lekiem, oraz środkiem umożliwiającym wykonanie lżejszych zabiegów chirurgicznych bez usypiania.


Po raz pierwszy, w roku 1884 przy zabiegu usuwania zaćmy zastosował kokainę austriacki oftalmolog Karol Koller. Do dzisiaj nadal stosuje się ją jako znieczulenie miejscowe przy operacjach oczu, oraz w laryngologii.


REKLAMY

W latach 80-tych XIX wieku zaczęto rozdawać kokainę żołnierzom armii bawarskiej, ponieważ stwierdzono zwiększoną wytrzymałość u żołnierzy, oraz zmniejszenie poziomu strachu podczas bitwy. Kokaina podana ogólnie charakteryzuje się silnym działaniem pobudzającym, natomiast podana miejscowo - wykazuje właściwości znieczulające.
Za przykładem armii bawarskiej poszły inne armie. Rozpoczęto również badania nad syntetycznymi narkotykami, które były szeroko stosowane w czasie I i II wojny światowej.

W dużej mierze do rozpropagowania kokainy przyczynił się znany austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog i twórca psychoanalizy - Zygmund Freud. Sam zaczął regularnie zażywać kokainę, napisał nawet kilka entuzjastycznych tekstów o tym narkotyku, zwłaszcza Esej o kokainie, z roku 1884.

Coraz bardziej modna, kokaina w różnej postaci trafiła nawet do aptek - sprzedawano ją bez recepty. Dodawana była do napojów (Coca-Cola), czekolady, dropsów, tabletek przeciwbólowych, papierosów, a nawet do wina.

krzew kokainowyKiedy na początku XIX wieku odnotowano pierwsze przypadki śmierci z powodu przedawkowania tego narkotyku, zaczęto się wycofywać z możliwości powszechnego dostępu do kokainy. Pomimo tego, przełom XIX i XX wieku przyniósł rozwój narkomanii kokainowej. Obecnie, po marihuanie i haszyszu, kokaina jest najczęściej sprzedawanym narkotykiem na świecie.

Dzisiaj kokaina uznawana jest za jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej uzależniających narkotyków na świecie. Nie tylko szkodliwie wpływa na serce, ale też bardzo silnie uzależnia psychicznie, powodując zmiany w ludzkim mózgu.

Kokaina ma postać krystalicznego białego lub żółtawego proszku.
Krystaliczna forma kokainy (crack) jest w postaci małych białych kryształków przypominających płatki mydlane, lub jasnobrązowe kuleczki 
 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj