REKLAMY
średniowieczny kopista

Sztuka starannego i estetycznego pisania.

Często taki tekst jest również zdobiony artystycznie. Do około 1960 roku kaligrafia była w Polskich szkołach przedmiotem nauczania początkowego, mającym na celu doskonalenie pisma odręcznego. Poza tym nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość.
Do pisania używane było pióro ze stalówką, maczane w kałamarzu z atramentem.

Historia kaligrafii jest bardzo długa i sięga czasów prehistorycznych, a dokładnie schyłku tej epoki, kiedy to zaczynały powstawać pierwsze rodzaje pisma.


REKLAMY

Istnieje wiele rodzajów kaligrafii w zależności od alfabetu - arabska, koreańska, chińska, japońska czy łacińska.

Do pisania używano również wielu narzędzi - gęsie pióro, trzcinka, bambus czy patyk, a pisano na papirusie, pergaminie, papierze, a nawet jedwabiu.
ozdobny inicjał w tekścieSamo słowo pochodzi z języka greckiego - kaligraphia - od kalós (piękny, dobry), oraz gráphein - pisać, malować.

W Chinach kaligrafia rozwinęła się już za panowania dynastii Jin (265-419 n.e.), wtedy też pojawiło się pismo regularne i kursywa. Z czasem pismo i malarstwo stały się w Chinach nierozłączne.
Za czasów dynastii Tang i Song (VII - XII wiek n.e.) produkowano nawet specjalny rodzaj papieru: papier xuan, zrobiony ze specjalnego gatunku sosny i używany głównie do kaligrafii.

Pismo arabskie również miało wpływ na sztukę kaligrafii - było nie tylko nośnikiem treści, ale również ozdobą rękopisu, z czasem stając się ogólnie przyjętym ornamentem w sztuce muzułmańskiej. Twórcy, którzy potrafili tworzyć piękne rękopisy i ozdabiać je, cieszyli się ogromnym poważaniem na równi z mężami stanu.
Kaligrafowie posiadali własny cech lub akademię, pisano o nich nawet obszerne monografie, byli uważani za ozdobę panujących.

ozdobna strona z księgiDo czasu wynalezienia druku, w Europie jedynym sposobem powielania ksiąg było ich przepisywanie. Tutaj również wykształciła się sztuka kaligrafii. Pracowicie przepisywane księgi były bogato zdobione... ale kosztowały fortunę.

Ostatnio sztuka kaligrafii wraca do łask. Powstają jej szkoły i różnego rodzaju kursy, oraz poradniki.
Okazuje się, że kaligrafia kształtuje charakter, uczy cierpliwości, staranności, pokory i działa relaksująco. Wpływa też na mózg - nie tylko pobudza go w podobny sposób jak muzyka, ale także rozwija pamięć.
Naukowcy udowodnili, że studenci robiący notatki odręcznie zapamiętują z zajęć więcej niż ci, którzy do tego celu używają laptopów. Także uczniowie tworzący wypracowania w sposób tradycyjny mają bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywni od swoich rówieśników, którzy korzystają z podpowiedzi automatycznych słowników ortograficznych, synonimów, itp. 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj