REKLAMY
Commiphora myrrha

Substancje zapachowe uwalniane podczas spalania.

Kadzidła są pochodzenia naturalnego i stosuje się je w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.

Nazwa kadzidło wywodzi się z łacińskiego incendere, co oznacza palić.
Jest to znana od tysiącleci zaschnięta żywica, wyciekająca po uszkodzeniu kory kadzidłowca oraz innych gatunków niezwykle aromatycznych niskich drzew i krzewów z rodziny osoczynowatych, występujących w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W starożytności (przed Imperium Rzymskim) kadzidło - przypominające wyglądem bursztyn - osiągało cenę znacznie wyższą od złota.


REKLAMY

spalane kadzidłoW Egipcie, w grobowcu Tutanchamona archeolodzy odnaleźli wokół zmumifikowanego ciała ogromne ilości olejków, perfum i kadzidła.

Prawdopodobnie od VII wieku p.n.e. używano kadzidła w starożytnej Grecji w celach kultowych. Jeden z prekursorów współczesnej medycyny, obdarzony przydomkiem "ojca medycyny" - Hipokrates - już wtedy twierdził, że aromaty wydzielane przez kadzidło odgrywają ważną rolę w medycynie - podobno uwolnił on nawet miasto Ateny od zarazy, spalając aromatyczne rośliny w całym mieście.

kadzidłoOd III wieku n.e. kadzidło stosowane w Rzymie ogrywało dużą rolę w kulcie prywatnym i publicznym, oraz w kulcie cesarza.
Jeszcze przed naszą erą, kadzidło służyło jako perfumy i środek przeciw zmarszczkom.
Znalazło także zastosowanie w kuchni, medycynie i magii.

Jednak najbardziej zaszczytną funkcję kadzidło spełniało ku chwale boskiej - jest substancją używaną do celów kultu.

Przez tysiące lat używano go i używa się do dziś, głównie podczas ceremonii religijnych w buddyzmie, taoizmie, judaizmie, chrześcijaństwie, islamie i innych wyznaniach 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj