REKLAMY
kwas chlebowy

Napój z fermentowanego w wodzie chleba.

Podobno jako pierwsi, kwas chlebowy wytwarzali Sumerowie już przed 5 - 6 tysiącami lat.
Z pewnością wśród Słowian był znany i wytwarzany już w pogańskich czasach. Jedne z pierwszych wzmianek pochodzą z czasów Włodzimierza Wielkiego (ur. około 958 roku, zm. w roku 1015), księcia kijowskiego, z którego woli Ruś przyjęła chrześcijaństwo.
Znany był na terenach Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz Polski.


REKLAMY

W XV wieku kwas stał się najpopularniejszym napojem na Litwie, w Rosji i na wschodnich kresach Królestwa Polskiego.
Od XVI wieku kwas chlebowy jest napojem narodowym na Ukrainie i w Rosji (jest również składnikiem wielu potraw).

Początkowo był to napój głównie ludzi ubogich ze względu na fakt, że był tani i jednocześnie prosty w przyrządzeniu. Szczególnie w okresie żniw dominował na chłopskich stołach, bo znakomicie nawadniał i gasił pragnienie.

W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów walory smakowe kwasu chlebowego i jego właściwości zdrowotne docenili mnisi i szlachta.
Receptury na kwas chlebowy były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jeszcze nasze babcie w ubiegłym wieku przyrządzały w swoich kuchniach kwas chlebowy. Przez wieki receptura kwasu chlebowego ulegała zmianom - podczas fermentacji czasem dodawano suszone śliwki, miętę, a nawet miód.

W XIX wieku w Warszawie istniały trzy duże wytwórnie, w których produkowano kwas chlebowy na dużą skalę. Był to browar Haberbusch i Schiele, wytwórnia wody sodowej i lemoniady Franciszka Karpińskiego, oraz fabryka Józefa Kostkowskiego.

Niestety, napój ten wyparły kolorowe i przemysłowo produkowane produkty.

kwas chlebowyDzisiaj prawdziwą potęgą w produkcji kwasu jest Rosja, gdzie rocznie wypija się ponad 650 milionów litrów, co przekłada się na prawie 5 litrów na osobę, wliczając w to niemowlęta. Kwas chlebowy stał się tam prawdziwą konkurencją dla coca-coli i pepsi.
Dlatego Coca-Cola zaczęła produkować własny kwas Krużka i Boczka (Kufel i Beczka), a Pepsi - Russkij Dar, które szybko osiągnęły rynkowy sukces.

Zawartość alkoholu w kwasie chlebowym nie przekracza 0,5 procenta, i zgodnie z polskim prawem jest to napój bezalkoholowy, który doskonale nawadnia i gasi pragnienie w największe upały, poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie.

Poza tym kwas chlebowy pomaga w wielu schorzeniach: chorobach skóry, grzybicach, reumatoidalnym zapaleniu stawów, otyłości, astmie, kamicy moczowej, nadciśnieniu, miażdżycy, osteoporozie, grypie czy przeziębieniu  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj