REKLAMY
wieża i katedra

Jedna z najbardziej znanych budowli na świecie.

To dzwonnica katedralna, która znajduje się w niewielkim miasteczku w Toskanii i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli.
Zbudowano ją na planie okręgu o średnicy 15,5 metra. Jej całkowita wysokość wynosi około 57 metrów po stronie wyższej (początkowa wysokość dochodzić miała do 60 metrów). Wzniesiono ją z wykorzystaniem białego marmuru. Wieża posiada osiem kondygnacji. Środkowe piętra otoczono ażurowymi galeryjkami. Na szczyt budowli prowadzi 251 wewnętrznych schodów.
Odchylenie od pionu to obecnie około 4,5 metra.


REKLAMY

Jej budowę rozpoczęto w 1173 roku, i prawie natychmiast zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ usytuowano ją na podmokłym, gliniastym gruncie, a jej fundamenty były zbyt płytkie. Próbowano korygować przechył, wydłużając kolumny po jednej z jej stron. Na ten pomysł wpadł architekt Giovanni di Simone, który w 1275 roku dobudował kolejne trzy poziomy. Pomysł wydawał się dobry, ale ostatecznie doprowadziło to jeszcze do większego odchylania się budowli.

Pod koniec XIII wieku budowę przerwano.
krzywa wieżaPomimo wszystko uznano, że jednak warto i w 1350 roku budowlę ukończono - konstrukcja zyskała ostatnie piętro, gdzie w roku 1372 zawieszono dzwony. W sumie dzisiaj jest tam siedem dzwonów, z których największy zainstalowano w 1655 roku.

Przez kolejne stulecia wieża przechylała się o nieco ponad 1 milimetr rocznie.

W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży. Nie przyniosło to jednak pożądanego skutku, dlatego w 1990 roku wieżę zamknięto dla zwiedzających, oraz powołano specjalny komitet, który miał wybrać najlepszy sposób zabezpieczenia wieży przed dalszym odchylaniem się.

Po 10 latach prac, utwardzono jej fundamenty, oraz zmniejszono przechył o niemal pół metra - użyto w tym celu  900 ton ołowianych ciężarków zakotwiczonych do ściany od północnej strony. To spowodowało, że Krzywej Wieży w Pizie nie grozi już zawalenie i jest teraz dostępna dla zwiedzających - w 2001 roku wieżę ponownie otwarto dla turystów.
Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów z całego świata  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj