REKLAMY
kurkuma

Rodzaj byliny z rodziny imbirowatych - nazwa pochodzi od staroarabskiego kurkum.

Roślina osiąga wysokość około 1 metra, i wytwarza charakterystyczne bulwiaste kłącze główne, oraz liczne kłącza potomne, zakończone bulwiastymi zgrubieniami. Z kłącza głównego wyrasta pęd kwiatowy oraz długie, lancetowate liście. Na szczycie pędu kwiatowego wytwarza się okazały kłos kwiatowy, przez co chętnie uprawiana jest również jako roślina ozdobna.

Kurkuma wywodzi się z Indii i tropikalnych rejonów Azji Południowej. Tam też była hodowana od tysięcy lat (Curcuma longa).

REKLAMY

Różne gatunki z rodzaju Curcuma znane są w chińskiej medycynie od co najmniej 5000 lat i do dzisiaj stosowane jako środek przyspieszający gojenie się ran, oraz środek kojący niestrawność żołądka.

kłącza kurkumyLiczne gatunki wykorzystywane są jako źródło przypraw (zwłaszcza wysuszone i sproszkowane kłącza ostryżu długiego, wykorzystywane m.in. w curry) - nadając potrawom złocistożółty kolor. Pierwsze wzmianki o stosowaniu kurkumy pochodzą już z 600 roku p.n.e., co czyni ją jedną z najstarszych przypraw świata stosowanych na Dalekim Wschodzie.

Po raz pierwszy kurkuma dotarła do Europy poprzez arabskich kupców, ale nie była szeroko znana aż do XIII wieku, kiedy to podróżnik Marco Polo zauważył jej podobieństwo do znacznie droższego szafranu. Dzięki swojej intensywnej barwie, stanowiła świetny zamiennik przy farbowaniu tkanin oraz nadawaniu koloru potrawom.
Obecnie również wykorzystywana jest jako barwnik, a zawarta w niej kurkumina jest częstym, naturalnym dodatkiem do żywności widniejącym jako E100.

Najważniejszy składnik kurkumy - kurkumina, została odkryta w 1815 roku, kiedy chemicy Auguste Vogel i Pierre Pelletier po raz pierwszy opisali izolację jej cząsteczek, oraz wyizolowali "żółty barwnik" z kłączy kurkumy.
Później okazało się, że jest to mieszanina żywicy i olejku kurkumowego.

Niektóre gatunki wykorzystywane są jako źródło barwników, inne z kolei uprawiane są jako ozdobne, także na kwiaty cięte.

sproszkowane kłączaDziś poruszając temat kurkumy, możemy spotkać się z takimi nazwami jak ostryż długi, szafran indyjski, żółcień czy żółty imbir.

Kurkuma stała się ostatnio popularna w kulturach zachodnich. To co się przyczyniło do takiego zainteresowania ta rośliną, to wyniki aktualnych badań z ostatnich lat, które ujawniają jej właściwości terapeutyczne - kurkumina może wspomagać leczenie objawów depresyjnych i lękowych.

Oprócz tego znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków, a nawet perfum. Przemysł kosmetyczny ceni ją nie tylko za kolor, ale również za działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj