REKLAMY
kawa rozpuszczalna

Jeden z rodzajów kawy w formie osuszonego ekstraktu, przeznaczonego do bezpośredniego rozpuszczenia w wodzie.

Surowcem do produkcji kawy rozpuszczalnej są w 100% ziarna kawowców, które - tak samo jak przy produkcji zwykłej kawy - pozbawia się łupin i praży w temperaturze 200-240 stopni; potem się je mieli.
Następnym krokiem jest (przy użyciu wody pod ciśnieniem w temperaturze 175°C) wyodrębnienie łatwo rozpuszczalnego produktu.


REKLAMY

Otrzymany ekstrakt zostaje zagęszczony i wysuszony, oraz zgranulowany.

Do miana wynalazcy kawy rozpuszczalnej pretenduje wyjątkowo sporo osób.
opakowanie kawy Stranga


Pierwszym był handlarz kawą i przyprawami David Strang, który w 1891 roku otrzymał w Nowej Zelandii patent nr 3518 na swój "rozpuszczalny proszek kawowy", który później sprzedawał pod nazwą "Strang's Coffee". Opatentował metodę suszenia kawy gorącym powietrzem.

Pod koniec XIX wieku, przedsiębiorstwo R. Paterson & Son z Glasgow opatentowało płynny ekstrakt kawowy.

etykieta kawy Satori KatoW 1901 roku, amerykański chemik japońskiego pochodzenia, Satori Kato, zaprezentował kawę rozpuszczalną w Chicago (była ona sprzedawana na Wystawie Panamerykańskiej w 1901 roku i opatentowana 11 sierpnia 1903 roku). Co ciekawe, Kato początkowo opracował metodę wytwarzania rozpuszczalnej herbaty, a dopiero potem dostosował ten proces do pierwszego użytecznego procesu wytwarzania kawy rozpuszczalnej.

W 1906 roku, amerykański wynalazca i przedsiębiorca angielsko-belgijskiego pochodzenia, George Washington, opracował swój sposób produkcji kawy rozpuszczalnej.
W 1910, już jako naturalizowany obywatel amerykański, rozpoczął produkcję w Stanach Zjednoczonych - jego produkt był reklamowany w gazetach oraz w radiu, i mimo niedoskonałości smakowych, uzyskał spory sukces. Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej, cała produkcja jego przedsiębiorstwa G. Washington Coffee Company, została wykupiona na potrzeby amerykańskiej armii. Dzięki łatwości przyrządzania, jego kawa rozpuszczalna cieszyła się wielką popularnością wśród żołnierzy w okopach.

Oprócz już wymienionych, do miana wynalazcy kawy rozpuszczalnej pewnie chętnie by się jeszcze przypisali: Cyrus F. Blanke z St. Louis, który 1906 roku wprowadził Faust Instant Coffee, oraz urodzony w Gwatemali Federico Lehnhoff Wyld, który opracował niezależnie swoją metodę, założył firmę we Francji, ale zbankrutował w trakcie I wojny światowej.

W roku 1938 produkcję kawy rozpuszczalnej rozpoczęło Nestlé.
Rok później, w 1939 roku, na rynek amerykański wprowadzona została Marka Nescafé.

W czasie II wojny światowej, paczuszki kawy w folii aluminiowej były częścią jednodniowych racji żywieniowych armii amerykańskiej - wśród głównych dostawców byli G. Washington, Nescafé i Maxwell House  

Na podstawie artykułu w Wikipedii

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj