REKLAMY
antyczna kasa

Urządzenie służące do rejestracji obrotu, oraz kwot należnych ze sprzedaży detalicznej.

Pierwszą kasę tego typu opatentował właściciel baru James J. Ritty z Dayton w Ohio z USA, w listopadzie 1879 roku.

Ritty miał już dosyć nieustannych drobnych kradzieży pieniędzy dokonywanych przez nieuczciwych barmanów, które doprowadzały do ruiny jego zdrowie i nerwy. James J. Ritty

Popłynął na wycieczkę do Europy celem wypoczynku i na pokładzie transatlantyckiego statku zainteresował się urządzeniem do zapisywania liczby obrotów śruby okrętowej.

Tak narodził się pomysł zasady działania kasy rejestrującej.
Zbudował urządzenie które zostało nazwane "nieprzekupnym kasjerem" czyli pierwszą, działającą mechaniczną kasę fiskalną.

REKLAMY

Po otrzymaniu patentu w styczniu 1883 roku, Ritty nadal ją udoskonalał, rok później założono National Cash Register Co. wykorzystującą jego wynalazek. Pierwsza kasa miała tarczę, którą jednak szybko zastąpiono przez wyskakujące tabliczki pokazujące sumę zakupu, a przy podsumowywaniu transakcji kasa wydawała dźwięk przypominający bicie dzwonu.

kasa z 1910 rokuKasę ulepszył John H. Patterson dodając do niej rolkę papieru na której rejestrowano transakcje sprzedaży, natomiast w 1906 roku Charles F. Kettering zaprojektował kasę fiskalną z silnikiem elektrycznym.


Kasa dostarczyła nowych możliwości zapisu dokonywanych w sklepie transakcji, a co za tym idzie lepszej kontroli przepływu gotówki. Ułatwiała personelowi obliczenia, a klientowi pokazywała dokładną sumę, jaką powinien zapłacić.

Nowoczesne kasy fiskalne drukują na paragonach również dane dotyczące sprzedanych towarów; rejestrują też dokonaną transakcję 

Na podstawie: "Co, gdzie, kiedy, po raz pierwszy" - Leksykon Shella

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj