REKLAMY
kimograf

Urządzenie medyczne, którego nazwa wywodzi się od greckiego kyma - fala i grapho - pisać.

Służyło do rejestracji, a następnie przedstawiania graficznego w postaci kimogramu (specjalnego wykresu) różnych rodzajów procesów fizjologicznych (np. bicie serca, praca płuc, ruchy mięśni itp.), będących najczęściej efektem skurczów mięśni.

Używano go m.in do sprawdzenia stanu fizjologicznego osób biorących udział w seansach spirytystycznych, oraz w doświadczeniach fizjologicznych.


REKLAMY

Stosowano go też czasem do monitorowania ciśnienia atmosferycznego, oraz analizy pracy silnika parowego.

Carl Friedrich LudwigKonstruktorem tzw. "pisarza fali" był w roku 1846, niemiecki fizjolog Carl Friedrich Wilhelm Ludwig.
Głównym elementem kimografu był walec, na którym umieszczony jest papier. Walec obracał się ze stałą prędkością, a pisaki wykreślały na nim zmiany rejestrowanej czynności. Zamiast papieru, walec mógł być pokryty błoną światłoczułą, a funkcję pisaków pełniły wówczas promienie światła.

Jako, że kimograf analizował fizjologiczne reakcje organizmu człowieka, będące wykładnią emocji i jego reakcją na otoczenie zewnętrzne w czasie, to właściwie można powiedzieć, że urządzenie stało się pierwowzorem późniejszego wariografu - wykrywacza kłamstw 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj