REKLAMY
liczba pi

Liczba pi - zwana też ludolfiną, określana jest w matematyce jako stosunek obwodu koła do jego średnicy.

W przybliżeniu wynosi ona 3,14....
... trzy koma jeden cztery jeden - pisała Wisława Szymborska w wierszu pochwalnym o jednej z najważniejszych stałych matematycznych, bez których obliczenie obwodu podstawowej figury geometrycznej - koła - byłoby niemożliwe.

REKLAMY

Wymyślili ją 4 tysiące lat temu Babilończycy. Już wtedy starożytni rachmistrze zauważyli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego, oraz że ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku - liczba ta bliska jest 3. W Starym Testamencie obwód był właśnie trzykrotnością średnicy, a w jednym z najstarszych tekstów matematycznych - papirusie Rhinda (XVII wiek p.n.e.) wartość ta była przedstawiana jako 3,160493...

Po raz pierwszy jej wartość - z dokładnością do trzech miejsc po przecinku - wyliczył Archimedes (za pomocą 96-bocznego wielokąta ustalił, że liczba ta miała wartość 3,140).
Liu HuiChiński matematyk Liu Hui w III wieku n.e. (około 263 roku), stosując metodę Archimedesa dla wieloboków o 3072 bokach, ustalił przybliżoną wartość liczby pi na 3,14159.

Dopiero od 1706 roku, za sprawą Wiliama Jones, liczba pi jest określona greckim symbolem π. Jej ostatecznej wartości nie da się określić, bo jest niewymierna, czyli nie ma końca - dowiódł tego już w roku 1761 Johann Lambert.

ciasteczkowe PiOd roku 1988 - dzięki fizykowi Larry’emu Shaw - ludolfina obchodzi swoje święto. Data nie jest przypadkowa - to 14 marca, co w systemie amerykańskim zapisuje się jako 3,14, a to są dokładnie trzy pierwsze cyfry użyte do jej zapisu. To także data narodzin jednego z największych współczesnych geniuszów - Alberta Einsteina.

Na razie dzięki współczesnym komputerom udało się ją obliczyć z dokładnością do 2,7 biliona miejsc po przecinku. Dokonał tego informatyk Fabrice Bellard w 2010 roku.
Najtęższą głową, zdolną do wyrecytowania jej stu tysięcy pierwszych cyfr po przecinku, jest Japończyk Akira Haraguchi 

animacja pochodzi ze strony: www.randomlynew.com

 
Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj