REKLAMY
współczesna lokówka

Przyrząd służący do stylizacji włosów.

Już starożytni Egipcjanie wykonywali ondulację wodną przy pomocy lokówek z drewna. Również Grecy stylizowali włosy - ateńscy rzemieślnicy robili fale, loczki, karbowali włosy, stosując ondulację na gorąco.
antyczna egipska lokówkaWykonywali ją przy pomocy kalamis - metalowej pałeczki, którą nagrzewali w gorącym popiele lub bezpośrednio w piecu i potem nawijali na nią starannie rozdzielane pasma włosów. Dlatego fryzjerów nazywano kalamistrami.


REKLAMY

Pierwsza współcześnie skonstruowana lokówka składała się z grubego żelaznego pręta i dopasowanej do niego blaszanej rynienki. Nagrzewano ją nad palnikiem gazowym, a fryzjer upewniał się, czy nie jest za gorąca, przykładając biały papier - jeśli nie zmienił koloru, była zbyt zimna, jeśli poczerniał - za gorąca.

Jedną z takich pierwszych lokówek opatentował w 1866 roku Hiram Stevens Maxim, wybitny konstruktor broni, który za osiągnięcia na tym polu otrzymał od królowej Wiktorii tytuł szlachecki. Na szkicu dołączonym do wniosku jego urządzenie z wyglądu przypomina karabin. Maxim nie zajął się jednak wykorzystaniem opatentowanej lokówki.

Marcel GrateaulokówkaPierwszym który najpierw zaplanował jaki efekt chce osiągnąć (czyli nowy rodzaj fryzury), a potem stworzył do tego narzędzie, był paryski fryzjer Marcel Grateau.

Technikę wyciskania fal na włosach obmyślił już w 1872 roku, ale dopiero piętnaście lat później (1897 rok) po raz pierwszy nietrwale przekształcił włosy i wykonał uczesanie za pomocą żelazka do ondulacji, tzw. ondulację żelazkową.
Swój wynalazek opatentował dopiero w 1905 roku jako: curling iron.
Żelazko (będące prototypem współczesnej lokówki) do ondulacji i wyciskania fal, od jego nazwiska nazwano marcelowskim, a wymyślone przez niego fale - tzw. ondulacja marcelowska, weszły do historii fryzjerstwa, i były modne przez niemal 60 lat.

zestaw lokówekNiedługo potem jego żelazka produkowała paryska firma L. Pelleray i eksportowała na cały świat. Z czasem wynalazca wprowadził na rynek żelazka w czterech rozmiarach, by każda klientka mogła sobie wybrać rodzaj fali. Wreszcie wymyślił urządzenie z regulowanym skrętem. Jego fale zarówno efektownie prezentowały się na włosach prostych, jak i naturalnie kręconych.

Pierwszą elektryczną lokówkę skonstruowali w 1959 roku René Lelievre i Roger Lemoine. Początkowo była tak droga, że jej posiadanie stało się symbolem zamożności  

Więcej: http://wyborcza.pl/alehistoria/1,151423,19724011,lokowka-wyginanie-wlosow-historia-przedmiotu.html

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj