REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze7_laudanum.jpg

Dawna nazwa nalewki z opium, zawierająca około 10% opium (około 1% morfiny).

Powstanie tego środka przeciwbólowego zawdzięczamy XVI-wiecznemu uczonemu, zwanemu ojcem medycyny nowożytnej - Paracelsusowi.
Ten wędrowny szwajcarski alchemik i lekarz zauważył, że alkaloidy zawarte w opium lepiej rozpuszczają się w alkoholu niż w wodzie, i w takiej formie są szybciej przyswajane przez organizm.
Zamiast znanych od starożytności specyfików, zachęcał do stosowania esencji z nowego świata i dalekiego wschodu, eliksirów, oraz sproszkowanych metali w destylowanym alkoholu.
Wśród zalecanych przez niego leków było również laudanum - nalewka na bazie opium, która uśmierzała ból i pomagała zasnąć. Zresztą, około roku 1550 sam stosował już laudanum jako środek przeciwbólowy.


REKLAMY

Około sto lat później, Brytyjczyk Thomas Sydenham upowszechnił w Londynie trunek Paracelsusa, który pod nazwą laudanum opanował później niemal cały kontynent. Ta specyficzna mieszanina cynamonu, opium, sherry, szafranu i goździków wykorzystywana była przez ponad 250 lat do uśmierzania objawów szerokiego spektrum chorób - m.in. kaszel, biegunka, bezsenność.

Ponieważ laudanum (jako lek) nie było objęte akcyzą na alkohol i było tańsze niż piwo czy wino, to często traktowano je jako zamiennik mocnych trunków, co powodowało liczne przypadki uzależnień, głównie wśród ludzi uboższych.

laudanumLaudanum było sprzedawane na straganach, w barach i w sklepikach. Stosowano je w leczeniu różnych dolegliwości m.in. dny moczarowej, bólu głowy, syfilisu, malarii.

Było podawane dzieciom, żeby je uciszyć - spały po nim jak aniołki...

Popularność nalewki sprawiła, że niemal przez cały XIX wiek popyt na opium stale wzrastał. Opium stało się tak bardzo pożądanym towarem, że spory handlowe doprowadziły nawet Chiny i Imperium Brytyjskie do serii krwawych konfliktów, znanych w historii jako wojny opiumowe.

Dopiero w pierwszych latach XX wieku ograniczono stosowanie laudanum w związku z uznaniem go za narkotyk  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj