REKLAMY
łyżwy kościane

Twarde, płaskie elementy, tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie.

Najstarsze łyżwy pochodzą sprzed 4-5 tysięcy lat, a odnaleziono je podczas wykopalisk na dnie jeziora w  Szwajcarii.

Także na ziemiach polskich w okolicach Biskupina odkopano łyżwy, wykonane z kości zwierząt.

Pierwsze łyżwy były robione z krowich piszczeli, żeber, rogów, w których wywiercano dziurki, a do stóp przywiązywano je rzemieniami. Ślizgano się pomagając sobie długim, ostro zakończonym kijem.

Następna wyższa forma w ewolucji łyżwiarstwa to drewniane klocki, z metalowym paskiem pod spodem.

Najwcześniej w Europie, bo już w Średniowieczu zaczęła się historia jazdy na łyżwach w Holandii. Łyżwy o płozie żelaznej oprawionej drewnem i przymocowane do butów rzemieniami pojawiły się tam już w XIII wieku. Około wieku XVI wynaleziono wąską dwukrawędziową płozę metalową, co zaowocowało nową techniką jazdy pozwalającą na porzucenie kija. łyżwy w różnych latach


REKLAMY

Początkowo łyżwy były używane jako środek transportu i sposób na szybkie przemieszczanie się, a zamarznięte kanały okazały się dobrym traktem komunikacyjnym. Pochodzące sprzed wieków stare ryciny ukazujące Holendrów ślizgających się po zamarzniętych kanałach udowadniają, że ta rozrywka spełniała także rolę skutecznego środka transportu.

Dopiero w połowie XIX wieku w Ameryce zaczęto produkować łyżwy całe ze stali. Początkowo mocowano je do zwykłego obuwia, później zespolono je na stałe z wysokimi, sznurowanymi butami. Pod koniec XX wieku sława łyżew nieco przygasła, a ich miejsce zajęły nowocześniejsze rolki.

Jako że lubimy konkurować w każdej możliwej dziedzinie, tak i tutaj pojawiła się okazja do rywalizowania. Pierwsze oficjalne zawody w jeździe szybkiej kobiet odbyły się w Groningen w 1801 roku, zaś mężczyzn w 1814 roku.
Po raz pierwszy na olimpiadzie łyżwiarstwo szybkie pojawiło się w 1924 roku w Chamonix. Oficjalna nazwa tych zawodów brzmiała "Międzynarodowy Tydzień Sportów Zimowych". Obok łyżwiarstwa rozegrano tam jeszcze cztery inne dyscypliny. trudna sztuka jazy na łyżwachPowodzenie tych zawodów sprawiło, że uznano je za igrzyska olimpijskie i postanowiono przeprowadzać co cztery lata.

W Polsce łyżwiarstwo szybkie pojawiło się na początku XX wieku, a głównym ośrodkiem tego sportu była Warszawa, gdzie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski.
Jednak dopiero po II wojnie światowej nastąpił rozwój tej dyscypliny.

W 1881 roku norweski "król w biegach na lodzie" Axel R. Paulsen wykonał pierwszy skok na łyżwach, który przeszedł do historii pod jego imieniem - dało to początek jeździe figurowej 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj