łyżwy kościane

Twarde, płaskie elementy, tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie.

Najstarsze łyżwy pochodzą sprzed 4-5 tysięcy lat, a odnaleziono je podczas wykopalisk na dnie jeziora w  Szwajcarii.

Także na ziemiach polskich w okolicach Biskupina odkopano łyżwy, wykonane z kości zwierząt.

Pierwsze łyżwy były robione z krowich piszczeli, żeber, rogów, w których wywiercano dziurki, a do stóp przywiązywano je rzemieniami. Ślizgano się pomagając sobie długim, ostro zakończonym kijem.

Następna wyższa forma w ewolucji łyżwiarstwa to drewniane klocki, z metalowym paskiem pod spodem.

Najwcześniej w Europie, bo już w Średniowieczu zaczęła się historia jazdy na łyżwach w Holandii. Łyżwy o płozie żelaznej oprawionej drewnem i przymocowane do butów rzemieniami pojawiły się tam już w XIII wieku. Około wieku XVI wynaleziono wąską dwukrawędziową płozę metalową, co zaowocowało nową techniką jazdy pozwalającą na porzucenie kija. łyżwy - ewolucja


Początkowo łyżwy były używane jako środek transportu i sposób na szybkie przemieszczanie się, a zamarznięte kanały okazały się dobrym traktem komunikacyjnym. Pochodzące sprzed wieków stare ryciny ukazujące Holendrów ślizgających się po zamarzniętych kanałach udowadniają, że ta rozrywka spełniała także rolę skutecznego środka transportu.

Dopiero w połowie XIX wieku w Ameryce zaczęto produkować łyżwy całe ze stali. Początkowo mocowano je do zwykłego obuwia, później zespolono je na stałe z wysokimi, sznurowanymi butami. Pod koniec XX wieku sława łyżew nieco przygasła, a ich miejsce zajęły nowocześniejsze rolki.

Jako że lubimy konkurować w każdej możliwej dziedzinie, tak i tutaj pojawiła się okazja do rywalizowania. Pierwsze oficjalne zawody w jeździe szybkiej kobiet odbyły się w Groningen w 1801 roku, zaś mężczyzn w 1814 roku.
Po raz pierwszy na olimpiadzie łyżwiarstwo szybkie pojawiło się w 1924 roku w Chamonix. Oficjalna nazwa tych zawodów brzmiała "Międzynarodowy Tydzień Sportów Zimowych". Obok łyżwiarstwa rozegrano tam jeszcze cztery inne dyscypliny. trudna sztukaPowodzenie tych zawodów sprawiło, że uznano je za igrzyska olimpijskie i postanowiono przeprowadzać co cztery lata.

W Polsce łyżwiarstwo szybkie pojawiło się na początku XX wieku, a głównym ośrodkiem tego sportu była Warszawa, gdzie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski.
Jednak dopiero po II wojnie światowej nastąpił rozwój tej dyscypliny.
W 1881 roku norweski "król w biegach na lodzie" Axel R. Paulsen wykonał pierwszy skok na łyżwach, który przeszedł do historii pod jego imieniem - dało to początek jeździe figurowej 

Testy z BRD | Znaki drogowe | BRD 24 | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań