REKLAMY

Broń miotająca strzały, ale również urządzenie służące do zmiany ruchu posuwistego na ruch obrotowy w pierwszych wiertarkach.

Służył również do rozpalania ognia, oraz jako prymitywny instrument muzyczny.

Nie jest pewne, kiedy wynaleziono łuk, najprawdopodobniej pojawił się niezależnie w różnych punktach Europy i Afryki około 40 tysięcy lat p.n.e. - chociaż znaleziony w afrykańskiej jaskini KwaZulu Natal grot liczy aż 61 tysięcy lat, co może sugerować, że łuk znany był jeszcze wcześniej niż sądzono.


REKLAMY

Pierwsze malowidła naskalne przedstawiające sceny polowań z łukami liczą około 20 tysięcy lat.
łucznik namalowany na antycznej wazieŁuk jest pierwszą skonstruowaną przez człowieka maszyną i pierwszym w dziejach przykładem celowego magazynowania energii. Wystarczył sprężysty kij i kawałek sznurka... znakomicie zwiększając zasięg i celność rażenia, łuk wywołał przewrót w technice polowania, będącego wówczas podstawowym sposobem zdobywania pożywienia. Wypuszczona z łuku strzała, zaopatrzona w ostry grot i zakończona lotką, przecina w locie powietrze z prędkością od 140-200 km/godz. 

Dzięki łukowi nasi praprzodkowie, dotychczas skazani na niemal bezustanne łowy, zyskali prawdopodobnie nieco wolnego czasu, który mogli poświęcić na rozwijanie innych umiejętności.

Łuk na długie tysiąclecia stał się podstawową bronią, której donośność skuteczna wynosiła do 150 metrów. Używały go wszystkie armie starożytności (co w połączeniu z prędkością rydwanu było groźną bronią), oraz wojska średniowiecza.


łucznicy angielscyWiemy np., że łucznicy angielscy z czasów wojny stuletniej potrafili wyrzucać ze swych długich łuków 24 strzały na minutę. Zachowało się wiele legend o niezrównanych łucznikach, takich jak Robin Hood czy Asteros, który wybił oko Filipowi Macedońskiemu strzałą, na której napisał "W prawe oko króla Filipa".

Dopiero rozwój broni palnej ręcznej od XV wieku wyparł łuk z uzbrojenia armii europejskich, ale jeszcze w XVII wieku stosowały go niektóre oddziały specjalne, np. lekka jazda tatarska.


Warto tutaj dodać, że niektóre plemiona z Amazonii (np. Szawantowie), czy Weddowie ze Sri Lanki budowali łuki dochodzące aż do trzech metrów wysokości.
Do naszych czasów łuk przetrwał tylko jako sprzęt sportowy, choć używany jest jeszcze do polowania przez społeczności prymitywne. Z łuku rozwinęła się kusza, oraz niektóre ze starożytnych machin miotających pociski - katapulta  

Ciekawostki:
 W lipcu 1988 roku, Harry Drake wystrzelił z łuku strzałę, która przeleciała 1887 metrów (!), bijąc rekord odległości, na jaką można odrzucić przedmiot siłą ludzkich mięśni.

 Od 1900 roku, łucznictwo jest dyscypliną olimpijską.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj