REKLAMY
ręczny mikser

Urządzenie służące do rozcierania, urabiania, ubijania ciast lub innych produktów spożywczych.

W gospodarstwie domowym można spotkać miksery o napędzie ręcznym, oraz (coraz częściej) napędzane silnikiem komutatorowym o mocy zazwyczaj od 250 do 500 watów.

Taki mikser ma od trzech do ośmiu prędkości.

Na osi wirnika są umieszczone kółka zębate napędzające mieszaki (rapki).
Prawdopodobnie pierwszy mikser napędzany ręcznie i wykonany z metalu, opatentował w roku 1870 Walter Scott z USA.

REKLAMY

Z chwilą spopularyzowania silnika elektrycznego, coraz częściej zaczęły pojawiać się tego typu urządzenia napędzane przy jego pomocy. mikser stojącyPoczątkowo występowały głównie w postaci stojącej - z uwagi na swoją wagę.
Od roku 1904, elektryczne "trzepaczki" ubijały lody i mleko w cukierniach.


mikserPierwsze urządzenie przypominające współczesny mikser powstało w USA, w roku 1908 i było dziełem Herberta Johnstona. Ważyło prawie 30 kilogramów i kosztowało tyle co samochody z fabryki Forda. Dzięki udoskonaleniom i zwiększeniu wydajności produkcji, znacznie wzrosła ich jakość, a jednocześnie spadła waga, głośność i co najważniejsze - cena.

Wraz ze znacznym spadkiem wagi powstały miksery ręczne - zbudowane z uchwytu przytwierdzonego do obudowy zawierającej silnik, który napędza zwykle dwa mieszaki wirujące w przeciwnych kierunkach. mikser ręczny elektryczny
Miksowana substancja może się znajdować w dowolnym naczyniu na tyle głębokim, aby nie dopuścić do jej rozchlapywania.

Wśród konstruktorów miksera wymieniany jest również Stephen Poplawski - polsko-amerykański wynalazca i przedsiębiorca, który skonstruował naczynie, na którego dnie wirowało ostrze. Używał go do przygotowywania napojów, a jego udoskonalona wersja zadebiutowała na rynku w 1937 roku jako: Cudowny Mikser  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj