REKLAMY
strzykawka z morfiną

Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów.

Wchodzi w skład opium i jest jego najistotniejszym składnikiem psychoaktywnym.

Wyodrębnił ją w roku 1804 Friedrich Sertürner z mleczka makowego. Nazwę morfina (z łaciny: morphinum) zaczerpnął z mitologii greckiej, od imienia greckiego bożka snów - Morfeusza. Był to pierwszy alkaloid uzyskany z jakiejkolwiek rośliny.
W stanie czystym jest to biała substancja stała, o gorzkim smaku, bez zapachu, słabo rozpuszczalna w wodzie - po raz pierwszy wydzielono ją z opium już w roku 1813.


REKLAMY

Okazało się, że morfina jest silnym środkiem przeciwbólowym i nasennym. Wkrótce okrzyknięto ją "cudownym lekiem" i mimo nie do końca poznanych skutków ubocznych, stosowano na porządku dziennym podczas wojny secesyjnej, doprowadzając do trwałego uzależnienia wielu rannych żołnierzy.  
Co ciekawe, jednym z nich okazał się późniejszy twórca Coca-Coli. Napój produkowany z dodatkiem kokainy i kofeiny miał być łagodnym środkiem umożliwiającym radzenie sobie z uzależnieniem morfinowym.

Duże uznanie lekarzy sprawiło, że morfina była wykorzystywana na dużą skalę przez wojska walczące w II wojnie światowej.

morfina pod różną postaciąDzisiaj podaje się ją doustnie pod postacią tabletek (wtedy zaczyna działać po około 30 minutach), w postaci roztworu wstrzykując pod skórę (po 15 minutach), lub dożylnie (początek po 2-3 minutach). Całkowity czas działania substancji wynosi około 4 godzin.

Ma działanie narkotyczne (odurzające), przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (zalicza się do depresantów).

Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki z depresją ośrodka oddechowego (niewydolność oddechowa).
Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej. Powtarzanie dawek morfiny, podobnie jak innych leków opioidowych, powoduje powstawanie tolerancji na lek 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj