REKLAMY
moskitiera nad łóżkiem

Zasłona z gęstej siatki, zakładana na okna, lub zawieszana nad łóżkiem.

Stosowanie tego typu ochrony przed owadami znane było już w czasach prehistorycznych. Początkowo ludzie osłaniali przed komarami, muchami oraz innymi owadami tylko swoje legowiska.
Moskitiery znano i stosowano już w starożytnym Egipcie - Kleopatra, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, również spała pod tego typu zasłoną.

Początki regularnego używania moskitier (z hiszpańskiego: mosquito - komar) datuje się na połowę XVIII wieku.
Mimo upływu czasu moskitiery rozpinane nad łóżkiem niewiele się zmieniły.


REKLAMY

Dzisiaj moskitiera coraz częściej montowana jest w oknach, jako siatka okienna. Pomysł pojawił się, kiedy w roku 1861 wybuchła w Stanach Zjednoczonych wojna secesyjna. Rynek zbytu na dotychczas produkowane przez fabryki w Connecticut metalowe sita do użytku w kuchni nagle się skurczył, ponieważ nie można już było eksportować produktów na tereny Konfederacji.
siatka okiennaI tutaj ktoś wpadł na pomysł, żeby wyprodukowaną do sitek siatkę pomalować na szaro i sprzedawać jako siatkę okienną.
Wcześniej otwarte okno wręcz zapraszało muchy, komary, liście a nawet ptaki czy wiewiórki. Zamontowana na ramie okiennej siatka, wpuści do środka domu jedynie świeże powietrze...

W roku 1913, czeski imigrant z Baltimore William Oktavec, założył firmę malującą dekoracyjne wzory na siatkach. Początkowo malował głównie dla sklepikarzy - jego obrazy przedstawiały towary oferowane przez sklep. Siatki pomalowane w ten sposób były tak atrakcyjne, że klienci namówili Oktaveca do malowania krajobrazów i innych scen na siatkach, które później wstawiano w ich domach. Siatki te nazwano siatkami z Baltimore.

W Stanach Zjednoczonych siatki są wszechobecne. Podobnie zresztą jak w Kanadzie i Australii. W Europie dopiero od niedawna zaczynają zdobywać popularność.
Nie przesłaniają widoków za oknem i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kiedyś wykonywane z bawełny, dzisiaj robi się je z polietylenu, poliestru, oraz nylonu  

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj