REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze7_miedzioryt.jpg

Jedna z technik druku wklęsłego.

Dawne nazwy miedziorytu to: sztych, kopersztych, z łac. cuprum - miedź, z niemieckiego Kupferstich.

Jest to najstarsza technika graficzna wykonywana na metalu, stosowano ją już w pierwszej połowie XV wieku. Wynalazek miedziorytu przypisywany jest florenckiemu złotnikowi, rysownikowi i grawerowi Maso Tommasoii Finiquerra.

Żeby otrzymać odbitkę, należy w wypolerowanej płycie miedzianej przy pomocy rylca wykonać rowki będące odwzorowaniem rysunku, po czym oczyścić te rowki z opiłków i wypełnić je farbą. Nadmiar farby jest usuwany tak, że farba pozostaje jedynie w wyżłobionych rowkach.


REKLAMY

odbitka miedziorytuOdbitkę wykonuje się na zwilżonym papierze przy pomocy prasy.

Najstarszy miedzioryt pochodzi z roku 1446.

Pod koniec wieku XVII rozpowszechnił się miedzioryt punktowany (puncowy), który był popularny zwłaszcza w Anglii. Nadawał się do kopiowania subtelnych miniatur - niezmiernie delikatne efekty osiągano przez wybijanie na płycie drobniutkich otworków stemplami i młoteczkami.
Odbitki często były dodatkowo kolorowane.

Oprócz ilustracji do książek, tą techniką wykonywano drogie karty do gry. Ich wykonanie wymagało nie lada umiejętności kowalskich i grawerskich. Charakteryzowały się one dużą dbałością o szczegóły prezentowanych postaci i symboli. Talie tak zdobionych kart często były dawane jako prezent ślubny, lub stanowiły część spadku i były traktowane jako rzecz niezwykłej wartości. Często były produkowane specjalnie dla kolekcjonerów.miedzioryty i odbitki

Ciekawostka:
 Odmianą miedziorytu jest tzw. sucha igła - po wyżłobieniu rowka igłą, blacha miedziana nie jest czyszczona z wystających wiórków, które zatrzymują farbę. Tak powstały rysunek daje efekt tak zwanego dymka obok głównej kreski - efekt miękkiej linii.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj