REKLAMY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
podaj hasło

Rodzaj bielizny okrywającej zwykle genitalia, krocze i pośladki.

Dawniej słowo to oznaczało również spodnie męskie.

Już na biblijnych malowidłach widać, że Adam i Ewa mają pewne części ciała zakryte figowymi liśćmi, i dlatego nie chce się wierzyć, że tak naprawdę majtki upowszechniły się zaledwie około 100 lat temu.
Zanim jednak majtki na dobre zagościły jako nieodzowny element naszej bielizny, ludzie radzili sobie na różne sposoby.

Pierwsze udokumentowane znalezisko, to skórzana przepaska lędźwiowa sprzed ponad 5000 lat, zachowana wraz z właścicielem w alpejskim lodowcu - podobne nosili jeszcze w 1835 roku pasterze w południowo-zachodniej Francji.
majtki faraonaPo otwarciu grobowca w Dolinie Królów (Egipt) okazało się, że w XIV wieku p.n.e. w Egipcie faraon XVIII dynastii egipskiej Tutenchamon, nosił majtki - bardzo proste i wygodne, akurat dobre na tropikalny klimat.

Tuż pod koniec XX wieku odkryto w Piazza Armerina na Sycylii rysunki z III wieku, przedstawiające kobiety kąpiące się w dwuczęściowych kostiumach. Mężczyźni w tym czasie nosili femoralia - rodzaj płóciennych kalesonów do kolan, wzorowanych na strojach germańskich najemników.

REKLAMY

Bielizna noszona bezpośrednio na ciele pod ubraniem, do której obecnie majtki się zaliczają, pojawiła się w Europie dopiero pod koniec średniowiecza.
Na początku XVI wieku pojawiły się w Wenecji pantalony (lub kalesony) do kolan z jedwabiu, lnu lub aksamitu, ale ponieważ gustowały w nich kurtyzany, zostały wyklęte przez kościół.

Przyzwoite kobiety nie ośmielały się ich nosić. Jedynie co odważniejsze, z ciekawości zamawiały je u krawców. Choćby taka Józefina Bonaparte - cesarzowa, która miała w swojej garderobie po kilkaset koszul i sukien, ale tylko dwie pary majtek.

Po raz pierwszy publicznie, majtki pokazały XVIII wieczne francuskie tancerki kankana - stało się to za sprawą Ludwika XV, który wydał nakaz zobowiązujący aktorki i tancerki do noszenia takiej właśnie bielizny. Ciekawostką jest, że specjalnie dla owych majtek powoływano w miastach “inspektora do spraw pantalonów”. Jego zadaniem było chodzenie na spektakle i sprawdzanie długości nogawek.
Nic zatem dziwnego, że dobrze wychowane damy uważały, że ta część garderoby to szczyt nieprzyzwoitości. Nosić je mogły jedynie stare schorowane matrony, albo służące, kiedy musiały wymyć okna.


W XIX wieku, za sprawą francuskiego filozofa Jeana-Jacques'a Rousseau pozwolono nosić majtki małym dziewczynkom, żeby podczas zabawy "mogły się wyszaleć". Kiedy jednak kończyły 12 lat, żegnały się z nimi na zawsze.
współczesne majtkiPod koniec XIX wieku zapanowała moda na szerokie krynoliny. Suknie (szczególnie podczas schylania się), odchylały się i odsłaniały pośladki. Żeby temu zaradzić, zaprojektowano długie bawełniane "kalesony", wiązane w talii, za to otwarte w najbardziej zasłanianym dzisiaj miejscu. W ówczesnej Anglii nazywano je "niewymownymi", we Francji "nieodzownymi", a w Niemczech "nogawicami".


Przyzwoite kobiety zaczęły nosić majtki dopiero po I wojnie światowej, gdy moda nakazała im skrócenie sukienek. Ale wtedy jeszcze nikt nie nazywał ich majtkami, tylko “strojem na nogi”.

Najsłynniejszą firmą, która jako pierwsza w 1928 roku wypuściła kolekcję gatek na rynek, była niemiecka Naturana. Był to model przypominający współczesne krótkie spodenki, przeznaczony pierwotnie dla dzieci.
Jednak ta część garderoby zyskała popularność dopiero po II wojnie światowej.

ewolucja majtek od XVIII do XXI wieku

Pierwsze damskie majtki zaprezentowała w roku 1949 amerykańska tenisistka Gussie Moran, podczas gry na Wimbledonie, występując w króciutkiej spódniczce i obszytej koronką białej bieliźnie.
Najwięcej dla ich rozsławienia zrobiła angielska modelka Twiggy, podpisując w 1960 roku umowę z producentem biodrówek.
Pierwsze stringi w kształcie listka figowego w 1974 roku zaprojektował dla koleżanki, która wychodziła za mąż, australijski awangardowy projektant mody Rudi Gernreich. Wtedy nie spodziewał się, że zawojują rynek.

Męskie majtki też mają kawałek swojej historii. Pierwsze reklamy męskiej bielizny: body z rzędem guziczków i klapką z tyłu, pojawiły się w prasie już w roku 1911 - było to coś w rodzaju śpiochów zapinanych na guziki od krocza po szyję, widywanych dzisiaj tylko w westernach.

Czternaście lat później Jacob Golomb wpadł na genialny pomysł, dodając elastyczną gumkę do sportowych spodenek - tak powstały bokserki. Z kolei w roku 1934, w firmie Jockey z Chicago zaprojektowano pierwszą parę slipek.


Jednak aż do końca XIX wieku mężczyźni używali ich raczej rzadko. Przełom nastąpił dopiero w XX wieku, a podczas II wojny światowej żołnierze na wszystkich frontach nosili już kalesony z guzikami. Wynalazek okazał się tak wygodny, że - gdy nareszcie nastał pokój - cywilizacja zachodnia nie chciała już wracać do tradycyjnych "pieluch" wymyślonych przez Chińczyków i noszonych przez Japończyków jeszcze podczas II wojny światowej 
majtki królowej Wiktorii na aukcji
Ciekawostka:
Na aukcjach można sprzedać i kupić nieomal wszystko. Właśnie na jednej z nich, za 9 tysięcy funtów brytyjskich sprzedano białe majtki należące niegdyś od królowej Wiktorii, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini.
Bielizna znalazła się na aukcji przedmiotów z Old Battersea House - londyńskiego domu rodziny Forbes - ilustracja obok.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj