REKLAMY
b_150_100_16777215_0_0_images_duze6_nocnik.jpg

Zbiornik trzymany zwyczajowo pod łóżkiem, używany zazwyczaj jako urynał.

Historia nocnika rozpoczęła się wraz z powstawaniem miast - załatwianie naturalnych potrzeb na łonie natury stało się wówczas kłopotliwe, a nawet wręcz niemożliwe... Można było po prostu nie zdążyć dobiec w odpowiednio ustronne miejsce.

Już w starożytnym Egipcie dostojnicy używali przenośnej toalety w formie krzesła z otworem, pod którym stało naczynie. Taki typ "nocnika" stosowano aż do XX wieku.
Władcy starożytnego Rzymu używali specjalnych naczyń na mocz, tzw. urynałów.


REKLAMY

rzymski nocnikW średniowieczu nocniki stały się bardziej popularne. Po nocy opróżniano je do kadzi, lub dołu pod klatką schodową. Niektórzy wylewali po prostu zawartość nocników przez okno, nawet nie zadając sobie trudu sprawdzenia, czy ktoś nie idzie akurat ulicą pod tym oknem.
Pół biedy, gdy kończyło się tylko na zabrudzeniu, czasem wraz z nieczystościami leciał również nocnik... Mogło wówczas dojść do poważnych obrażeń - istniała ponoć nawet grupa adwokatów specjalizujących się w prowadzeniu tego rodzaju spraw.
różne kształty nocnikówPewnie dlatego, w średniowiecznych miastach straże miejskie patrolujące ulice nocą głośno nawoływały idzie się.

W Paryżu dość długo utrzymywał się zwyczaj wylewania zawartości tych naczyń wprost na ulicę - smród w miastach musiał być nie do wytrzymania. W 1701 roku odnotowano nawet wypadek śmiertelny - kiedy wysoki urzędnik parlamentu wypadł z okna opróżniając nocnik.
Z kolei mieszkańcy Amsterdamu opróżniali urynały do przecinających miasto kanałów.

nocnik bogato zdobionyW ciągu wieków nocniki zmieniały swoje kształty i zdobienia stając się czasami prawdziwymi dziełami sztuki.
W bogatych domach i dworach znaleźć można było naczynia ze srebra a nawet złota, bardzo ozdobne - do ich obsługi angażowani byli najwierniejsi pokojowi, a drogocenne naczynia trzymano pod łóżkiem, lub w szafkach.

XVII-wieczne nocniki były głównie fajansowe i cynowe.
Około roku 1710 w Holandii, zaczęto wytwarzać delikatne, zdobione nocniki z porcelany.
Późne XIX-wieczne nocniki były blaszane i często pokryte emalią.

Nocniki prostych ludzi były zwykle miedziane lub fajansowe. 

Po wynalezieniu w XIX wieku klozetu spłukiwanego wodą, nocniki przeszły do lamusa historii.
Obecnie, najczęściej spotyka się nocniki plastikowe przeznaczone głównie dla małych dzieci   


Ciekawostka:
 Polskie słowo kibel pochodzi od niemieckiego Kübel i oznacza kubeł lub wiadro.

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj