REKLAMY

Długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po powierzchni śniegu.

Prawdopodobnie narty pojawiły się już po powstaniu sań. 
Najstarsze zachowane narty mają 4500 lat - odnaleziono je w torfowisku w pobliżu miejscowości Hoting w Szwecji.

Już wówczas człowiek zauważył, że poruszanie się (szczególnie po świeżym śniegu), jest znacznie łatwiejsze, kiedy ciężar ciała jest rozłożony na większej powierzchni.

Podobnie, jak z wieloma innymi użytkowymi wynalazkami, tak i narty w pewnym momencie znalazły dla siebie inne zastosowanie - niekoniecznie użytkowe. 236 lat temu w Christianii (tak dawniej nazywało się Oslo) odbyły się pierwsze zawody narciarskie - był to bieg zorganizowany dla norweskich wojskowych oddziałów narciarskich, a już w 1868 roku powstał w Norwegii Trysil Shooting and Skiing Club - pierwszy na świecie klub narciarski.
Tam też zanotowano rekordową długość skoku na nartach podczas pierwszych zawodów - 19 metrów (!) - skoczkiem był Norweg Sondre Norheim.


REKLAMY

Pod koniec XIX wieku narty zaczęły swą ekspansję z Półwyspu Skandynawskiego do Europy.
W roku 1879 na Wystawie Powszechnej we Francji, miała miejsce pierwsza publiczna demonstracja nart, tzw. desek szwedzkich. O popularności desek niech świadczy fakt, że zaledwie dwadzieścia lat później od tej premiery, w Niemczech wybudowano pierwszy na świecie wyciąg narciarski.

W Polsce już 109 lat temu, nauczyciel Stanisław Barabasz samodzielnie wykonał i przywiózł do Zakopanego pierwsze narty. Początkowo było niewielu zwolenników jazdy na prawie trzymetrowych deskach.

stare narty i kijkiNie sposób tutaj nie wspomnieć o historii skoków i skoczkach narciarskich.
W 1916 roku, Anders Haugen, jako pierwszy podczas skoku pochylił się do przodu - wcześniej zawodnicy szybowali wyprostowani. Styl skoków okresu międzywojennego można dzisiaj nazwać stylem rozpaczliwym. Utrzymanie równowagi i właściwej sylwetki zapewniano sobie intensywnym machaniem ramionami. Z kolei niemiecki mistrz olimpijski z 1960 roku skakał z rękami wyrzuconymi do przodu. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku zaczęto wprowadzać styl zwany początkowo stylem delta, obecnie "V".

W 1936 roku Austriak Josef Bradl (jako pierwszy na świecie) na mamuciej skoczni w Planicy (Słowenia) uzyskał wynik 101 metrów.
Obecny rekord długości skoku (październik 2019 rok) wynosi 253,5 metra i należy do Austriaka Stefana Kraft  


Ciekawostka:

Norwescy archeolodzy znaleźli na lodowcu Reinheimen narty, które mają około 1300 lat. Świetnie zachowane deski o długości 172 centymetrów i szerokości 14,5 centymetra, mają metalowo-skórzane wiązania w tak dobrym stanie, że po drobnej konserwacji można na nich jeździć.

 

Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa - to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań | Naj naj naj